Son Dakika Haberler

Binlerce memur işten atılacak

Devlet Memurları Kanunu'ndaki düzenlemeyle, kamuda görev yapan memurlar "PKK'lı" "Fethullahçı" gibi gerekçelerle atılabilecek.

Binlerce memur işten atılacak
Okunma : 100 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “657 değiştirilmediği sürece bu iş çözülmez” diye ‘değiştirin’ talimatını verdiği Devlet Memurları Kanunu’nda önemli çalışmalar yürütüldüğü ortaya çıktı.

Adalet ve İçişleri bakanlıklarınca yürütülen çalışma ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki disiplin hukukuna ilişkin madde yeniden düzenlenirken, memura yönelik yargı güvencesi zırhı kaldırılıyor.

Böylece memurlar “paralel yapı” veya herhangi bir “örgüt mensubu” iddisıyla memeurluktan atılabilecek.

İktidara yakın Sabah gazetesinin haberine göre, Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile kamuda memuriyetten atılma furyası başlayacak.

Bu kapsamda yapılan tespitler ve atılacak adımlar şöyle:

MİLLİ GÜVENLİK VURGUSU: Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem, işlemlerde bulunanının işine son verilecek. Terör örgütü, legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran, eylem birliği içinde olan bir kamu çalışanı kalmayacak. Kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütlere kullandıranlar, propagandasını yapanların işine son verilecek.

MEMURLUK ŞARTLARI DİSİPLİN MADESİ: Memurluk şartlarını düzenleyen madde ile disiplin hukukuna ilişkin maddenin yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Buna göre sözde paralel yapı iddasıyla hedef olan kişiler kamuda hiçbir görevde yer alamayacak.

DÖNÜŞÜ OLMAYAN İHRAÇ: İçişleri Bakanlığı’nca terör bağlantıları tespit edilen ihraç edilecek. İdari yargı kararıyla geri dönüş kapısı kapanacak.

İŞ GARANTİSİ BİTİYOR: Özel sektörde olduğu gibi işini doğru yapmayanın meslek hayatı bitecek, iş garantisi olmayacak.

TERÖR BAĞLANTISI VURGUSU: Yasada, terör örgütleri ile bağlantılı kişilerin devlet memuru olmayacağı açıkça ortaya konulacak.

UZMANLARIN ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLECEK: Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek.

DOĞU’YA KIDEMLİ PERSONEL: Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması teşvik edilecek.