“Bizleri FETÖ yargısının önüne attılar”
3 okunma

“Bizleri FETÖ yargısının önüne attılar”

ABONE OL
8 Eylül 2017 09:42
“Bizleri FETÖ yargısının önüne attılar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinden beri Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın da aralarında olduğu isimlere mektup yazdı. Tuncay Özkan, Demirtaş’ın yazdığı mektubu sosyal medya hesabından paylaştı.

“ANAYASA’YA GÖRE BIRAKIN TUTUKLAMAYI, HAKKIMIZDA SORUŞTURMA BİLE YÜRÜTEMEZLER”

Selahattin Demirtaş, Tuncay Özkan’a yazdığı mektubunda kendisi hakkında hazırlanan iddianamenin ve fezlekenin büyük bölümünün Meclis’te yaptığı konuşmalar olduğunu ifade etti. Demirtaş bu durumunun açıkça Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekerek, “Anayasa’ya göre bırakın tutuklamayı, hakkımızda soruşturma bile yürütemezler” dedi.

20 Mayıs 2016’da Anayasa konan ek 20. Madde’ye vurgu yapan Demirtaş, “20. Madde ile dokunulmazlıkların 20 Mayıs 2016’dan önceki soruşturmalar için kaldırıldığı, o tarihten sonra ise bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarının olduğu gibi devam edeceği kabul edilmiştir.” dedi. Demirtaş bu ifadeleri sonrasında “vahim bir hata” yapıldığını söyleyerek, “Biz tutukluyuz, ama dokunulmazlıklarımız devam ediyor gibi garip bir durum ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla Yargı makamlarının, yargılama esnasında dokunulmazlığı devam eden bir milletvekilini yargılaması gibi ciddi bir ihlal ortaya çıkmıştır.” şeklinde ifadeler kullandı.

“BİZLERİ FETÖ YARGISININ ÖNÜNE ATTILAR”

Hükümet çevreleri tarafından, “yargıya herkesin güvenmesi ve herkesin bağımsız yargıya hesap vermesi gerekir” şeklinde eleştirilere muhatap olduklarını belirten Demirtaş, 20 Mayıs 2016’da dokunulmazlıkların kaldırılmasından 2 ay sonra 15 Temmuz darbe girişiminin olduğunu ve yaklaşık 4 bin 500 yargı mensubunun iktidar tarafından görevden alındığını belirtti. Demirtaş mektubunun devamında, “Yani açıkçası 20 Mayıs 2016’da dokunulmazlıkları kaldırarak bizleri FETÖ yargısının önüne attılar” dedi.

10 aydır tutuklu olduklarını olmasına karşın hala duruşma tarihinin belli olmadığına dikkat çeken Demirtaş, HDP’ye yapılan operasyonların yargısal değil siyasal bir operasyon olduğunu söyledi.

İşte Selahattin Demirtaş’ın Tuncay Özkan’ın da olduğu isimlere gönderdiği mektuplar:

hdppp.jpg22-014.jpg3333.jpg

DAHA ÖNCE ZİYARET ETMİŞTİ

Tuncay Özkan 28 Nisan 2017 tarihinde Selahattin Demirtaş’ı cezaevinden ziyaret etmişti. Özkan ziyareti sonrasında Twitter hesabından, “Selahattin Demirtaş’ı Cuma günü ziyaret ettim. Türkiye’nin birliği,bütünlüğü için… Adalet, özgürlük, barış için müthiş düşünceleri var. Herkese çok selamı var. Türkiye Selahattin Demirtaş’ı daha bir can kulağıyla dinlemeli. İlk duruşmasından itibaren söyleyecekleri çok önemli.” şeklinde mesaj yazmıştı.

DEMİRTAŞ’IN ÖYKÜ KİTABI ÇIKIYOR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı 12 öyküden oluşan, ‘Seher’ adlı öykü kitabının 16 Eylül’de çıkacağı belirtildi. Dipnot Yayınlarından çıkacak olan kitapta, Oya Baydar ve Zülfü Livaneleli’nin görüşlerine de yer veriliyor.

Kitabı yayınlayan Dipnot Yayınlarından yapılan açıklamada, öykü kitabıyla beraber Demirtaş’ın cezaevinde yaptığı iki resmin de kitap ayracı olarak okurlara armağan edileceği belirtildi. 144 sayfadan oluşan kitapta, ‘İçimizdeki Erkek’, ‘Seher’, ‘Temizlikçi Nazo’, ‘Bildiğiniz Gibi Değil’, ‘Kara Gözlere Selam Olsun’, ‘Cezaevi Mektup Okuma Komisyonuna Mektup’, ‘Denizkızı’, ‘Halep Ezmesi’, ‘Ah, Asuman!!’, ‘Annemle Hesaplaşmalar’, ‘Tarih Kadar Yalnız’ ve ‘Sonu Muhteşem Olacak’ başlıklı öyküler yer alıyor.

Kaynak: “Bizleri FETÖ yargısının önüne attılar”

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP