Son Dakika Haberler

Bozdağ: Zaten fiili başkanlık sistemi yok mu?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, alevlenen başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin konuştu.

Bozdağ: Zaten fiili başkanlık sistemi yok mu?
Okunma : 49 views Yorum Yap

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, alevlenen başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin “Türkiye’de bugün Sayın Bahçeli’nin dediği gibi fiili başkanlık durumu yok mu? İstediğiniz kadar yok deyin var” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Hukuk Kongresi’nde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başkanlık sisteminin fiili durum olduğunu ve bu gerçekle yüzleşmek gerektiğini söyledi.

Bozdağ,  “Bu işin adını koymamız kadar doğru ne olabilir. CHP farklı düşünüyor. Siz farklı düşündüğünüzde durum değişiyor mu? Türkiye’de bugün Sayın Bahçeli’nin dediği gibi fiili başkanlık durumu yok mu? İstediğiniz kadar yok deyin var. Gerçek çok açık ortada. Öyleyse bizim bu gerçekle yüzleşmekten kaçmamızın ülkemize ne faydası var? Geçmişte de ‘Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi sistem değişikliği gerektirir’ diyen birçok hukukçu oldu. Türkiye’de bir yandan cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için anayasa değişikliği oldu. Bir yandan cumhurbaşkanına tanınan büyük yetkiler var. Siyasi partiler bu konuyu Meclis’e getirmeli. Meclis, 330’un üzerinde bunu kabul ettiğinde halkımıza sorarız. Türk halkı ne derse tartışma biter. Halk bu sorunu çözer. Çünkü bu millet hangi soruna el attıysa onu çözüyor. Ben eminim ki sistem sorunlarını da çözecek olan Türk halkıdır” diye konuştu.

Kaynak: Bekir Bozdağ: Zaten fiili başkanlık sistemi yok mu?