Son Dakika Haberler

Büyükdere’de büyük ayin!

Büyükdere’deki Surp Hripsimyants Ermeni Kilisesi’nde 3.ayini gerçekleştirildi.

Büyükdere’de büyük ayin!
Okunma : 258 views Yorum Yap

Ortodoks Ermeni cemaatinin, Paskalya’dan 40 gün önce başlayan Büyük Oruç’unun Büyükdere’deki Surp Hripsimyants Ermeni Kilisesi’nde 3.ayini gerçekleştirildi. Sadece Sarıyer’den değil aynı zamanda İstanbul’un pek çok semtinden gelen yoğun katılımla Ermeni vatandaşlar, kilisedeki ayinde buluştu.

Yapılan Arevakal Ayinini Rahip Mağakya Beskisizyan Riyasetinde Kıdemli Peder Kevork Çınaryan, Peder Zakar Koparyan ve kilise din görevlisi Peder Şirvan Mürzyan gerçekleştirdi. Ayrıca kilise okunan ilahiler pederler ile birlikte Muganni Murat İçli Nalça tarafından seslendirildi.

SÜME: “KATILANLARA TEŞEKKÜR EDERİM”

Programa Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Margrit Dikme,Taksim Kulübü Başkanı Garo Hamacıyan (Sarıyerli efsane futbolcu Garo), Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı, Büyükdere Güzelleştirme Derneği Başkanı Fikret Yazıcı ile çok sayıda kişi katıldı. Surp Hripsimyants Kilisesi ve Mezarlığı Vakfı Başkanı Murat Süme, ayine katılan herkese teşekkür etti.

BÜYÜK ORUÇ ÖNCESİ KARNAVAL

Ortodoks mezhebine bağlı olan Ermeniler, Büyük Oruç’un arefesinde, Pun Paregentan adı altında karnaval kutlar. Günbatımıyla Medz Bahk’a (Büyük Oruç) girilir. Bu tövbe dönemidir, amacı dua ve oruçla yürekleri sınayıp inananları Diriliş Yortusu’na hazırlamaktır. Pun Paregentan’da yenir içilir eğlenilir. Herkes çeşitli kılıklara girip komşularına arkadaşlarına şakalar yapar, Büyük Oruç yaklaşık 40 gün sürer. Bu sürede hayvansal gıda alınmaz, günde tek öğün akşam duasından sonra sadece sebze ve tahıl yenir. Düğün yapılmaz, eğlence düzenlenmez. Hemen her kilisenin özel günü vardır, buralarda ayinler yapılır, halk kiliseleri ziyaret eder. Büyük Oruç’ta dargınlar barıştırılır, yoksullara erzak yardımı yapılır.

Kaynak: Sarıyer Gazetesi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)