Çarşaflar ne kadar zamanda değiştirilmeli?
1 okunma

Çarşaflar ne kadar zamanda değiştirilmeli?

ABONE OL
5 Aralık 2017 10:29
Çarşaflar ne kadar zamanda değiştirilmeli?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayatımızın üçte birini yatakta geçiriyoruz. BBC Türkçe’den aktarılana göre, New York Üniversitesi’nden mikrobiyolog Philip Tierno, çarşafların yeterince sık değiştirilmediği zaman, bakteri ve mantarlarla dolu bir “botanik bahçesine” dönüşebileceğini belirtti.

ÇARŞAFLARIMIZI NE KADAR SIKLIKLA DEĞİŞTİRMELİYİZ?

Amerikan haber sitesi Business Insider’ın sorularını yanıtlayan Tierneo, yastık, nevresim ve çarşafların kıvrımları arasındaki mikroskobik yaşamın hastalıklara yol açabileceğini söylüyor.

Tierno, bunun önüne geçmek için çarşafların haftada bir kez yıkanması gerektiğini belirtiyor.

YATAKTA BİR YILDA 118 KİLO TERLİYORUZ

Bilimsel araştırmalara göre, insanlar yatakta bir yılda ortalama 118 kilo terliyor. Dışarısının sıcak ve rutubetli olması durumunda bu nem, mantarların üremesi için uygun bir ortam oluşturuyor.

Yatak takımlardaki mantar oluşumuyla ilgili yeni bir araştırmaya göre, bir-buçuk ile 20 yıllık bir kuş tüyü ya da sentetik yastık dört ila 17 tür mantar barındırıyor.

Üstelik, insanlar yataklarını sadece kendi ter, salya, deri hücresi, vajinal ve anal sıvılardan kaynaklanan mantar ve bakterilerle değil, yabancı mikroplarla da paylaşıyor.

Bunlar arasında hayvanların kepekleri, polen, toprak, tiftik, ev tozu akarı, dışkı ve yatak takımlarının üretiminde kullanılan kimyasallar da var.

Tierno, tüm bu maddelerin bir hafta içinde insan sağlığına zarar verebilecek duruma gelebileceği uyarısında bulunuyor ve “Alerjiniz yoksa bile, vücudunuz alerjik reaksiyon gösterebilir” diyor.

Kaynak: Çarşaflar ne kadar zamanda değiştirilmeli?

 

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP