Son Dakika Haberler

Cerattepe davası başladı

Cerattepe'de madencilik faaliyetlerinin durdurulması için açılan davanın karar duruşması Rize’de başladı.

Cerattepe davası başladı
Okunma : 105 views Yorum Yap

Artvin Cerattepe’de Cengiz-Özaltın ortaklığındaki bakır ve altın madeni arama projesinin iptali için açılan davanın duruşması bugün Rize İdare Mahkemesi’nde görülüyor.

AVUKATLAR ERTELEME İSTEDİ

Duruşma avukat Bedrettin Kalın’ın sunumu ile başladı.

Avukat Kalın “Artvin’deki Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde biri ama 41 koruma bölgesinden 2’si 31 tabiat parkından 4’ü burada”

Avukat Kalın engellemelerden dolayı davanın ertelenmesini talep etti. Mahkeme heyeti erteleme isteğini reddetti.

KENT POLİS ABLUKASUNDA

Geceden itibaren Rize’ye giriş çıkışlar kontrol altına alındı, hem Artvin hem Trabzon’dan gelişlerde defalarca 7 8 noktada arama ve kontrol yapıldı

Çevik kuvvet şehri abluka altına aldı. Adliyeye çıkan tüm yollara ve adliye etrafına barikat kuruldu

Müdahiller ve avukatlar dışında kimse adliyeye alınmadı, Basına zorluk çıkarıldı, adliyeye yapılan listelerde isimleri olanlar alındı.

VEKİLLERDEN DESTEK

Davaya CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlı Aka, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş katıldı.

CHP’li vekil Ugur Bayraktutan’un şehre alınmayan Artvinlilerle birlikte olduğu öğrenildi. Abluka altındaki kent girişinde Artvinliler ile CHP’li vekilin bekleyişi sürüyor.

RİZE VALİLİĞİ HER TÜRLÜ EYLEMİ YASAKLAMIŞTI

Rize Valiliği yaptığı yazılı açıklamkada Rize’de her türlü toplantı, miting ve basın açıklamasını yasakladığını ilan etmişti.
.
Rize Valiliği’nin yaptığı açıklama şöyle: “Artvin ili Cerattepe Mevkiinde çıkarılması planlanan maden ile ilgili olarak 09.06.2015 tarih ve 2026 sayılı ÇED olumlu kararı yönündeki işleme karşı açılan dava, duruşmalı olarak 19.09.2016 Pazartesi günü saat 09.00’da Rize İdare Mahkemesinde görüleceğinden dolayı 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11. Maddesi (m) bendi hükümleri uyarınca mevcut huzur ortamının devamı, kamu düzeninin bozulmaması ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla; Valiliğimizin 09.09.2016 tarih ve 861 sayılı Kararı doğrultusunda 19.09.2016 Pazartesi günü duruşma öncesi, esnasın ve sonrasında İlimiz genelinde yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, basın açıklaması v.b. tüm etkinlikler oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesiyle yasaklanmıştır.”

Kaynak: Cerattepe davası başladı