Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Cevat Çapan’ı gururlandıran ödül

Cevat Çapan’ı gururlandıran ödül
Okunma : 45 views Yorum Yap

Mustafa ERCAN- İbrahim MAŞE/ MERSİN, (DHA) – MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne layık görülen şair ve çevirmen Cevat Çapan, ödülünü düzenlenen törenle aldı.
MTSO hizmet binasında düzenlenen törende, şair ve çevirmen Çapan’ın hayat hikayesinden kesitler anlatılarak şiirlerinden örnekler okundu. Değerlendirme kurulu tarafından büyük ödüle layık görülen Modern Türk şiirinin öncülerinden Çapan’ın, şiirin insanla ilişkisini yalın bir Türkçe ile yansıtmasına dikkat çekildi.

TRT Spikeri Hafize Okan’ın sunumuyla gerçekleştirilen törende konuşan MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, “İş dünyası bu toprakların çocuklarıdır. Bundan dolayı bu ödülün bir parçası olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz iş dünyası olarak en çok, bu ödülün Türkçe’mize olan katkısını önemsiyoruz. Bu ödül Türkçe’mizin yücelmesi demektir. Sayın Çapan, çevirilerinizle bizi dünya ile bütünleştirdiniz, yeni dünyaları ayağımıza getirdiniz. Eserlerinizdeki Türkçe’nizle, düşünce gücümüze güç kattınız. Türkçe’ye çevirerek aslıda yeniden yarattığınız şiirinizde dediğiniz gibi, bizim gidecek başka yerimiz yok. Nereye gidersek gidelim; bu kent, bu ülke bizi izleyecek. Ödülümüzü almayı kabul ederek bizleri onurlandırdınız” dedi.
Mersin’de sanata verilen değere dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “9’uncu kez düzenlenen edebiyat ödülleri önemli. Sanata ve sanatçıya verilen değer herşeyin üzerinde. mersin gibi kadim bir geçmişe sahip, medeniyetleri buluşturmuş bir kente böyle sanat etkinlikleri yakışır. Bu ödül aslında ne kadar farklı olduğumuzu gösterir” ifadelerini kullandı.

Gecede kısa bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer ise, Cevat Çapan’ı gençlik yıllarından bu yana tanıdığını ve ödülün kendisine verilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Çapan, 10 bin TL’lik ödülü ve plaketini Vali Yardımcısı Göçer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ın elinden aldı.
Çin’den Peru’ya dünya şiirinden örnekleri Türkçe’ye kazandıran ve yazdığı şiirlerde Türk diline katkıda bulunan Çapan, şunları söyledi: “Mersin’de olmaktan, dostlarla olmaktan ve bu güzel ödülün sevincini onlarla paylaşmaktan çok mutluyum. Beklemiyordum, benim için sürpriz oldu. Artık benim için her ödül sürpriz çünkü bazı ödüllere başvuruluyor ve ben başvuracak yaşı geçtim. Bu yüzden sürpriz oldu.”

Yapıtlarıyla Türk edebiyatının gelişimine katkıda bulunmuş kişileri onurlandırmak adına düzenlenen yarışmanın ödül törenine, sanat, iş, ve edebiyat dünyasının tanınmış isimleri de yoğun ilgi gösterdi.

gercek gündem

sariyerbelediyesi