CHP İlçe Başkan Adayı Cebrail Şahin özel ropörtajı
4 okunma

CHP İlçe Başkan Adayı Cebrail Şahin özel ropörtajı

ABONE OL
26 Ekim 2017 10:56
CHP İlçe Başkan Adayı Cebrail Şahin özel ropörtajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Sarıyer’de yaklaşan kongre öncesi Sarıyer Gözlem olarak CHP Sarıyer İLçe başkan adayları ile sizler için görüştük. Neden aday olduklarını, projelerini, siyasi bakışlarını ve ülke gündemine dair soruları sizler için sorduk.

İşte adaylığını açıklayıp adaylık çalışması yürüten Cebrail Şahin ve adaylaşma süreci.

Sarıyer Gözlem: Merhabalar, öncelikle çıkmış olduğunuz yolda size başarılar diliyoruz. Kendinizden bir kaç cümle ile bahsedebilirmisiniz kimdir Cebrail Şahin, ne iş yapar, siyasi geçmişi ve görevleri nelerdir?

Cebrail Şahin: 1968 Sivas kangal doğumluyum, şu anda gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermekteren bir şirketi yönetiyorum. Partide gençlik komisyonu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği ile birlikte bir çok komisyonunda görev aldım, Evli, üç çocuk babasıyım.

Sarıyer Gözlem: Ülkenin genel siyasi atmosferi için nasıl bir giriş yaparsınız kısaca?

Cebrail Şahin: Ülkemiz çok ama çok önemli süreçten geçiyor. Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının kurup, bizlere emanet ettiği sosyal, demokratik ve laik Cumhuriyetimiz var olmak ya da yok olmak aşamasındadır.

Ya biz CHP’liler, Sosyal Demokratlar, Sosyalistler, Demokratlar ve Yurtseverler aramızdaki siyasal çelişkileri bir kenara itip, kaynağını 1789 Fransız İhtilali ve Anadolu Devrimi’nden alan ve bu algıyla Osmanlı’nın son dönemlerinde şekillenen ve Ulusal Kurtuluş Savaşı sürecinde bütün ulusumuzun katkılarıyla kurulan, yüzünü aydınlığa dönen, bilimi en temel ilke edinen, Cumhuriyete sahip çıkacağız yada binlerce şehit vererek kurduğumuz Cumhuriyeti, AKP’nin tek adamcı, gücünü ümmet toplumundan alan; kazanımlarını bütün topluma yaymak yerine, dar bir kadroyla paylaşan zihniyete teslim edeceğiz. İnancım odur ki bu toplum atalarımızın kazanımlarına sahip çıkacak ve bu ülkenin yüzlerce yıl geriye gitmesine  izin vermeyecektir.

Sarıyer Gözlem: Adaylık kararını nasıl ve neden aldınız?

Cebrail Şahin: Ülkeyi kurtarma anlayışı, toplumun büyük bir kesimini kucaklama algısından geçer. Bu anlamda izleyeceğimiz siyaset biçiminin gelişen son olaylara uygun, yani toplumun % 70’ini kucaklayan ve bu kesimlerde; “bende bir şey yapmalıyım” algısını güçlendirecek bir biçimde olmalıdır. Toplumun tamamını kucaklamayan çalışmalar içinde bulunmak, çalışmaları toplumun büyük kesimlerine aktaramamak bizi başarıya götürmüyor. İlçemizde eksik olan parti politikalarımızın, ideoloji ve ülke değerlerine bakışımızın halka istenildiği gbi aktarılmadı yönünde. Hal böyle olunca özetle üstünde durduğum bu ve bunun gibi eksikliklerin giderilmesi için bir irade eksikliğinden dolayı bu kararımı aldım.

Sarıyer Gözlem: Başkan olmanız durumunda siyaset ve politik anlamda atmak istediğiniz en önemli adım olarak neyi görüyorsunuz?

Cebrail Şahin: Öncelikle bir konunun altını çizmek istiyorum. Bizler bu partide öteden beri siyaset yapmaktayız. Siyasal yönümüzü, kurduğumuz ekip ya da guruplarla belirlemeye çalışıyorduk. Bugüne kadar bir çok iş, bir çok çalışma yapıldı fakat önümüzdeki 2 yıl çok ama çok daha önemlidir diye düşünüyorum. Öyle ki, en az TBMM’nin açılması, Cumhuriyetin ilan edilmesi belki de bunlardan da önemlidir, çünkü kurulan Cumhuriyetin yok olması söz konusudur. Bu anlayışla, bütün ama bütün partililerimizle yetmez, parti dışında yer alan bütün unsurlarla hedefi iyi algılayan ve bu algının pratiğe geçmesi için toplumun geniş kesimlerini kucaklayan bir algının hakim olması gerektiğine inanıyorum. Başkanlığım sırasında, ekibim ile birlikte ilçede bu algının yaratılması için gerekli çalışmaları hayata geçirmek istiyorum. Siyasi ideolojimizi, parti programımızı ve geleceğe karşı sorumluluğumuzu milletimize aktaracak bir kadro ve siyasi duruşu oluşturmamız en önemli adım olacaktır.

CHP Sarıyer’de demokratik kitle örgütleri, Üniversiteler, sendikalar, yerel dernekler sokak ve sitelerle ilişkilerini geliştirip, bu kesimlerle birlikte siyaset üretmenin koşullarını zorlamalıdır diye düşünüyorum. Bu arada yukarıda değindiğim ve daha sonra değineceğim bu süreçte CHP Sarıyer ilçe yönetimi ve başkanı çok ama çok önem arz etmektedir. Özetle birikimli, sosyal algıya hakim, yetenekli, halkın yaşadıklarını iyi algılayan bir başkan ve yönetim oluşturmak zorundayız.

Sarıyer Gözlem: Peki bu kadroyu oluştururken nelere dikkat edeceksiniz, neleri önce yapacaksınız?

Cebrail Şahin: Önümüzde ki dönemde kadın ve gençlere çok çiddi görev düşmektedir. Bilindiği üzere toplumun yaklaşık olarak % 50’si kadınlardan oluşmaktadır.  Bizim yürüteceğimiz nokta çalışmalarının bir çoğu ev ziyaretleridir. Bu anlamda kadınların çalışmanın bir yerinde değil ta merkezinde olmaları gerektiğine inanıyorum ve bunun gereğini  önemle yapacağımızı belirtmek isterim. Gençler de çalışmamızın en üst seviyesinde yer almalıdırlar. Gençlik üretken, yaratıcı ve yenilikçi olmalarının avantajlarından yararlanmasını iyi bilmelidir. Onları kendimize rehber edinmeliyiz. Kadınlardan ve gençlerden oluşturmaya çalışacağımız bir kadronun başarılı olmama ihtimaline hiç şans vermiyorum açıkcası.

Sarıyer Gözlem: Son dönemlerede parti içinde yaşanan delege seçimleri ve bunun getirdiklerine değinmek isterseniz ne demek istersiniz?

Cebrail Şahin: CHP Sarıyer’de siyaset yapan; parti unsurlarının bilgili, birikimli; partinin ideolojik alt yapısını net bir biçimde algılayan ve sosyal demokrasinin dünü, bugünü en önemlisi yarınının nasıl şekillenmesi gerektiğine ilişkin, proje ve öneriler sunan bir örgüt dinamizmini yakalamalıyız.  CHP Sosyal demokrat bir partidir. Böyle bir partinin taban örgütlenme çalışmalarında (Delege şeçimlerinde) ülkenin sorunları tartışılmalıdır, sorunlar  tespit edilip çözüm önerileri sunulmalıdır, ya da partinin siyasal anlamda hangi yöne gideceği konuşulmalıdır. Fakat biz  bu süreçte bütün bu  sorunlar yokmuş gibi davrandık. Bu sorunlara karşı çalışacak ekipleri oluşturmaktan çok uzak bir tablo ortaya çıkardık. Fakat benim delegenin sağ duyusuna, geleceğe olan sorumluluk duygusuna inancım tam. Her ne kadar delege seçimleri parti içi çekişmeleri zaman zaman istemediğimiz noktaya taşısada delege kongre sürecinde daha olgun davranacak ve kararını buna göre verecektir.

Bu arada eğer değerli delegeler ve CHP Sarıyer ilçe örgütü, bana ve bizlerin, yani hepimizin oluşturacağı, yönetim kurulu üyelerine görev vermeleri halinde; öncelikle eğitim politikalarımızın genel doğrularını yansıtan, panel ve toplantılar düzenlemeyi hedefliyorum. Ayrıca ekonomi ve dış politika ile ilgili uzman kadrolardan oluşan panel ve forumlar serisini oluşturup, örgütün bilgi ve birikimine katkı sunmayı, siyaset ve politika tartışılır hale gelen bir örgüt yapısı oluşturmayı hedefliyoruz.

Sarıyer Gözlem: Siyasal çalışmalarınızı hangi zeminde yürütmeyi planlıyorsunuz?

Cebrail Şahin: Ülkemizde toplumun büyük çoğunluğu çalışan kesimlerden oluşmaktadır CHP’nin emek ağırlıklı bir kitle partisi olduğu gerçeğinden hareketle, bu kesimin bizim doğal tabanımız olduğu gerçeğini asla unutmamalıyız. Bu kesimlerce benimsenen siyasal söylemler geliştirip, tabanımızı genişletmeliğiz. Ayrıca politikalarımızı ilçemizde bulunan, Demokratik kitle örgütleri, sendikalar, odalar, üniversiteler ve diğer sivil tolum kuruluşları ile birlikte hareket edebilme ivmesini yakalayabilmeliyiz.

İlçe birimimizde bir bilim kurulu oluşturarak, çağımızın bilgi çağı olduğu gerçeğinden hareket ederek, örgütümüzle bu anlamda neler yapılması gerektiği konusunda farkındalık yaratmalıyız. Daha fazla araştırmacı, daha fazla üretici, daha politik ve daha siyasal zeminde bir çalışma modeli oluşturmalıyız.

Sarıyer Gözlem: Son olarak vermek istediğiniz mesaj?

Cebrail Şahin: Parti genel merkezimizin bana göre bir gölge kabine oluşturarak, bütün bakanların çalışmalarını yakından takip edip, söz konusu yanlışlarını  sıcağı sıcağına  tespit ederek, bu yanlışların etkili bir şekilde deşifre edip, doğru olan biçimiyle halka açık ve net bir biçimde anlatmalıyız.

Öncelikle parti içinde birliği ve dayanışma ruhunu ön planda tutmalıyız. CHP Sarıyer’de yerel yönetimlerde iktidardır. Bu anlamda belediye ile ilişkilerimizi, kişisel duygu ve isteklerimizin dışında tutarak, toplumun genel çıkarları doğrultusunda değerlendirip, sosyal demokrat belediyecilik algısından taviz vermeden, Belediye Başkanı, Meclis Üyeleri ve diğer yöneticilerle ilişkilerimizi sosyal belediyeciliğin toplumun bütün kesimlerine yansıtılması anlamında geliştirip, sıcak tutmalıyız. Örgütümüzün ve partimizin siyasi çıkarlarına denk düşen birlikteliği ve ahengi sağlamamız gerek. Bir birinden kopuk bir yapının 2019’a giderken kimseye faydası olmaz. Küskün ve kopuk bir üye yapımız var, bu yapının kesinlikle giderilmesi gerekmekte. Başarı bireysel gerçekleşmez, başarıyı her kesim ve ekip ile birlikte başaracağız. Buna inancı olan bir yapımız var sadece onları harekete geçirecek iradeyi ortaya koymak gerek. Mışlı mişli söylemlerden uzak direk somut pratik adımlar ile ilerlememiz gerek. Kurumsal bir yapıyı ilçede hayata geçirmek gerek.

Şunu yürekten inanarak söylüyorum. Üyelerimizin, delegelerimizin destek ve onayı olursa, Sarıyer’de CHP’nin başarısını geri dönülmez bir şekilde ekibimizle birlikte yaşama geçireceğimize; Gençleri ve kadınları siyasette belirleyici konuma getireceğimize, Parti politika ve projelerini, tüm toplumsal kesimler ve yerel yönetimlerle birlikte hayata geçireceğimize kuşkum yok. Bugün örgütü takip edip onları dinlediğimde nasıl bir arzunun olduğunu görüyorum, yapılması gereken tek şey bu arzuyu emeğe dönüştürecek çalışma modelini, çalıştıracak kadroyu ve güveni oluşturmak. Bunun için yola çıktım ve bunu başaracağımızdan da adım gibi eminim.

Başta tedirginlikle bahsettiğim şu konuda asla umutsuz değilim, Cumhuriyeti ve Laikliği yıkacak bir gücün asla ülkenin geniş kesiminden destek bulacağını düşünmüyorum, düşünmediğim gibi bizler gibi Cumhuriyet, Demokrasi, Özgürlük  ve Laiklik için mücadele eden kişilerin de asla buna müsade etmeyeceğini biliyorum.

Sizede bu imkanı bana sunup kendimizi anlatma olanağı tanıdığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Sarıyer Gözlem: Bizde halkın haber alma hakkına istinaden bizle bu görüşlerinizi paylaşıp sorularımızı cevapladığınız için size teşekkür eder çıktığınız yolda başarılar dileriz.

 

İsmail Aydın / Sarıyer Gözlem Özel haberi.

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP