Son Dakika Haberler

CHP ile MHP’liler arasında TBMM’de tartışma

Meclis Genel Kurulu’nda “kılıç artığı” atışması yaşandı. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Hiçbir zaman bu ifade Alevilere karşı kullanılmış değildir” dedi.

CHP ile MHP’liler arasında TBMM’de tartışma
Okunma : 211 views Yorum Yap

Meclis Genel Kurulu, Başkanvekili Pervin Buldan başkanlığında saat 14.00’te açıldı.

Genel Kurul’daki “kılıç artığı” tartışmasına yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, “MHP’yi Kürt düşmanı gösterilmeye yönelik değerlendirmelere ilişkin bir eleştiride bulunuyor Sayın Genel Başkan grup konuşmasında. Kılıç artığı ifadesi bir defa nedir diye ben de baktım kılıç artığı ifadesi Türk tarihinde savaş ve fetihlerden sonra geride kalan zevata verilen bir isim bir tanımlama. Sosyolojik bir ifade. Hiçbir zaman bu ifade Alevilere karşı da kullanılmış değildir. Aleviler bu toprakların sahibidir, asıl sahibidir, bu vatanın sahibidir. Bunlar için MHP’nin Genel Başkanı’nın hiçbir şekilde böyle bir ifade kullanması söz konusu olamaz. Aleviler bizim kardeşlerimizdir, Aleviler bu toprakların sahipleridir, onlara hiçbir şekilde kılıç artığı ifadesi kullanılması doğru değildir ve bu ifade onlara karşı da kullanılmış bir ifade değildir” dedi.

CHP’Lİ ÖZEL: GÖRÜŞÜ NE OLURSA OLSUN…

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, “Bir köşe yazarına görüşü ne olursa olsun hiçbir köşe yazarına bu ifadeler kullanılmamalıdır” diye konuştu.

Usta, “Soykırım ayrı bir şeydir savaş ve fetih ayrı bir şeydir. Bir tane yazar ciddi bir şekilde bir ülke içerisinde bir fitne saçıyor. Buna karşı en sert eleştirinin yapılması da çok normaldir” dedi.

Kaynak: CHP ile MHP’liler arasında TBMM’de tartışma

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)