Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

CHP İstanbul’da iki aday yarışıyor

CHP İstanbul il başkanlığı seçiminde Divan'a iki aday yeterli imzayı sundu.

CHP İstanbul’da iki aday yarışıyor
Okunma : 43 views Yorum Yap

Yüksel KOÇ / İSTANBUL. (DHA) – CHP 35. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde aday olmak için gerekli olan 64 delegenin imzalarını toplamayı başaran Cemal Canpolat ve Gökan Zeybek aday olmayı başardı. Her iki aday da oylamaya geçilmeden önce birer konuşma yaptılar.

Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılan kongrenin ikinci günü sabah 10.00’da başladı. Divan Başkanı Ercan Karakaş, sabahki oturumda söz almak isteyen partilileri kürsüye çağırdı.
SARAÇ ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Partililerin konuşmalarının ardından söz alan aday adaylarından Necdet Saraç, adaylıktan çekildiğine dair bir konuşma yaptı. Kendisini aday gösteren 13 ilçenin baskı gördüğünü, imza veren delegelerin imzalarını kongreye 12 saat kala çektiğini belirten Saraç, siyasi kirliliğin CHP’ye de bulaştığını öne sürerek aday olmayacağını söyledi.
İKİ ADAY YARIŞACAK
Saraç’ın konuşmasından sonra 64 delegenin imzasını almayı başaran Cemal Canpolat ve Gökan Zeybek, İl Başkanlığı için aday oldular. İki aday Divan Başkanı Ercan Karakaş ve İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ile birlikte fotoğraf çektirdi.

ÖNCE CANPOLAT SONRA DA ZEYBEK KONUŞTU
Adaylar Canpolat ve Zeybek, oylamaya geçilmeden önce birer konuşma yaptılar. İlk sözü Cemal Canpolat aldı. Yaklaşık 50 dakika konuşan Canpolat, 1989 yılında aldıkları belediye başkanlığını 1994 yılında AKP iktidarına terk ettiklerini belirterek, “1994 yılından beri yürüttüğümüz politikalarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni alamadığımız bir gerçek. 1994 yılından beri partinin yüzünü sağa döndüren, sağa çeviren, sağ siyaset anlayışıyla İstanbul’u, Türkiye’yi almak isteyen anlayışla İstanbul’da belediyenin alınmadığı, alınamayacağı, sağ siyaset çemberiyle İstanbul’da iktidar olunamayacağını, Türkiye’de iktidar olamayacağını, 1994’ten beri yapılan bütün politikalar ortaya koymuştur” dedi.
Adaylığının gündeme gelmesi ile yoğun bir kampanya başlatıldığını öne süren Zeybek, bu kampanyayı başlatanların son 20 yıldır CHP’yi iktidar yapamayanlar olduğunu belirterek, “Bu kampanyanın yürümesi CHP’nin iktidara gelmemesi için önemli bir propaganda aracıdır” dedi.
Canpolat’tan sonra söz alan diğer aday Gökan Zeybek, CHP il, ilçe ve belediyelerin aralarında birleşmeyi ve bütünleşmeyi tam olarak sağlamaları durumunda İstanbul’da 19 ilçeyi daha yönetecekleri iddiasında bulundu. CHP’li İzmir Belediyesi’nin metronun kilometresini 20-25 milyon dolara, AK Parti’nin ise İstanbul’da 50 milyon dolara mal ettiğini savunan Zeybek, “Bizim tavrımız ve iddiamız AKP’nin 50 milyon dolara mal ettiği bu yolsuzlukları ortaya çıkarmak üzerine kurulu” dedi.
Hiçbir zaman partisinin dışındaki bir partiye oy vermediğini belirten Zeybek, “Hiçbir zaman hükümetlerin, bakanların masalarında dağıtılan ulufelerin kenarından, köşesinden geçmedim” diye konuştu.
“Tarih sizi kahraman yapacaksa sizi geliyor ve buluyor diyen” Zeybek, “Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkanı. Türkiye’nin kahramanıdır” dedi. Zeybek, “Hem belediyeleri kazanacağız, hem meclislere arkadaş sokacağız, parti politikalarımızın buralarda hayata geçmesini savunacağız” dedi.
Adayların konuşmasından sonra Divan Başkanı Ercan Karakaş, sandıkların kurulması için kongreye 45 dakika ara verdi. Sandıkların kurulması ile birlikte oylamaya geçilecek.

gercek gündemm

sariyerbelediyesi