Son Dakika Haberler

CHP lideri Yenikapı’ya neden gitmiyor?

"Erdoğan'ın dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden yükseltilmeye çalışıldığına dair kuşkumuz var."

CHP lideri Yenikapı’ya neden gitmiyor?
Okunma : 53 views Yorum Yap

Kemal Kılıçdaroğlu, Yenikapı’da yapılacak mitinge gitmeme gerekçelerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine 7 Ağustos Pazar günü İstanbul, Yenikapı’da yapılacak mitinge MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de katılacağını açıklamasından sonra gözler CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrildi.

Kılıçdaroğlu  mitinge katılmayacağını açıkladı.Hürriyet’ten Murat Yetkin’e konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle

“Sayın Bahçeli de önce katılmayacaktı, ama karar değiştirdi.Biz CHP olarak Yenikapı mitingine katılmıyor değiliz. Partililerimize katılma çağrısı yaptık. Partimizin yönetimini temsilen de arkadaşlarımız orada olacak. Kaldı ki biz de kendi demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkma mitinglerimizi düzenliyoruz. Taksim mitingine de biz çağrı yaptık, diğer partilerden temsilciler geldi katıldı. İzmir’deki 4 Ağustos mitingimiz için de bütün vatandaşlara çağrı yaptık, Ankara’da, diğer yerlerde de demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkmak üzere mitingler planlıyoruz.

Benim katılmak istememenin birkaç nedeni var. Birincisi, demokrasi ve cumhuriyet için birlik görüntüsü vermekten yana bir sıkıntımız yok. Karşı olduğumuz bilindiği halde olağanüstü koşullar gereği Saray’a gittim örneğin. Ama (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın) dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden bu yolla yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var. İkincisi, Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerimizi dikkate alınmadığına izlenimimiz var. Bunların Meclis’e getirilmesi, görüşülmesi gerekiyor. Böyle önemli bir dönemde, devletin yeniden yapılandırılması konusundaki kararları 3-4 kişinin oturup kendi arasında alması doğru değil. İtirazlarımızın bilinmesini istiyoruz.”

GÜNCELLEME:

DHA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da Oda ve Borsa Başkanlarıyla İstişare Toplantısı’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan pazar günü İstanbul’da Yenikapı’da yapılacak olan Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne ilişkin “Sayın Bahçeli’nin bu davete icabeti haberini aldık. Sağolsunlar var olsunlar. Ben aslında sayın Kılıçdaroğlu’nun da orada olmasını istiyorum. Onlar da bir heyetle katılacaklarını açıkladılar. Öyle zannediyorum ki durumu tekrar gözden geçirir ve Pazar günü Yenikapı’da olma kararını verir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu davetine daha önce açıkladığı ‘Yenikapı mitingine katılmama’ kararını parti yönetimiyle yeniden değerlendireceğini açıklayarak cevap verdi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN YANIT GELDİ

Erdoğan’ın bu davet tekrarına, aynı dakikalarda makamında AKP İzmir milletvekillerini ağırlayan Kılıçaroğlu’ndan yanıt geldi.

“YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİM”

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede 15 Temmuz gecesi değerlendirildi. AKP milletvekilleri, Kılıçdaroğlu’na “Dik duruşunuz ve milli iradenin yanında yer almanız nedeniyle sizi kutluyoruz” sözleriyle teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu ile İzmir milletvekilli olan Başbakan Binali Yıldırım ile aralarında oluşan iyi diyalogtan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. AKP milletvekilleri bugün saat 19.30’da İzmir Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda CHP’nin darbeye karşı yapacağı mitinge katılacaklarını belirtirken Kılıçdaroğlu’nu da 7 Ağustos’ta İstanbul Yenikale’de yapılacak kendi mitinglerine davet etti.

Kılıçdaroğlu, daha önce açıkladığı Yenikapı mitingine katılmama kararını parti yönetimiyle yeniden değerlendireceğini söyledi.