Son Dakika Haberler

CHP Rize Başkanlığı: Hesabını soracağız

Rize'de Atatürk heykelinin kaldırılmasına yönelik tepkiler sürüyor.

CHP Rize Başkanlığı: Hesabını soracağız
Okunma : 61 views Yorum Yap

CHP Rize İl Başkanlığı, “Rize Cumhuriyet kentidir. Hesabını soracağız” dedi.

CHP Rize İl Başkanlığı, kent meydanındaki Atatürk heykelinin sökülüp kamyona yüklenmesiyle ilgili açıklama yaptı.

CHP Rize İl Başkanlığı, 22 Aralık Perşembe günü, Rize Belediyesinin, ‘Meydan Projesi’ adı altında, Cumhuriyet Alanında başlattığı ve burada 37 yıldır bulunan ve kentin sembolü olan Atatürk Anıtı’nın kaldırıldığını hatırlattı.

Anıtın Rize Valiliği önündeki tören alanına taşındığını anımsatan CHP Rize İl Başkanlığı tarafından yaptığı açıklamada, ” Rize’deki bu Atatürk Anıtının tamamen ilkel ve şeklen yanlış olan yöntemlerle kaldırılması bu hedefli bir zorunluluk değil, keyfiliktir ve kendi siyasi hedef kitlesine bir mesajdır” denildi.

İşte CHP Rize İl Başkanlığı’nın yaptığ o açıklama:

“Atatürk Anıtının taşındığı Valilik önündeki tören alanında, Cumhuriyetimizin 75. Yıldönümünde, Valilikçe, Heykeltıraş Mesut Yurdanur’a yaptırılmış olan ’75.Yıl Atatürk ve Gençlik Anıtı’ yer almaktaydı.

Bu anıt, Rize Valiliğine ait alanda otopark yapılırken, zarar görmemesi gerekçesiyle geçici olarak kaldırılmış ve bugüne kadar, halen var olan kaidesine konulmamıştır. Akıbeti de bilinmemektedir!

Nitekim AKP’li olmasına karşın, partisinin milletvekilleri ve il örgütü yöneticilerince de eleştirilen ve bu konuda yalnız kalan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap; ödenemeyen işçi maaşları, yapılamayan çalışmalar ve askıda kalan vaatlerini örtülemek için, ‘Meydan düzenlemesi’ gerekçesiyle Atatürk Anıtını kaldırıp, yerine ‘çay bardağı’ yapılacağı yönünde ifadeler kullandı ve referanduma gidileceğini belirtti.

Bu açıklamaları tepki gören Rize Belediye Başkanı Kasap, ’15 Temmuz’ sömürüsünü kullanarak önce Alanın adını, ’15 Temmuz Cumhuriyet ve Şehitler Alanı’ olarak değiştirtti; ardından ise alana çay bardağı yerine Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de yer alacağı 15 Temmuz Şehitlerini anlatan bir anıt yapacaklarını, mevcut anıtın ise Valilik önüne taşınacağını kamuoyuna deklere etti.

Kentler tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmelerine göre kamusal alanlarda düzenleme yapar. Hiçbir düzenleme kent yöneticileri, ‘şehri eminleri’, siyasal iktidarın beklentileri ve kendi hedef kitlelerinin siyasal inançlarına göre yapılmaz, yapılamaz!

Dolayısıyla Rize’deki bu Atatürk Anıtının tamamen ilkel ve şeklen yanlış olan yöntemlerle kaldırılması bu hedefli bir zorunluluk değil, keyfiliktir ve kendi siyasi hedef kitlesine bir mesajdır!

Bugüne kadar söz konusu projeye ilişkin sorular yanıtsız kalmış, kamuoyu hala bu çalışmalar ve proje konusunda bilgilendirilmemiş, sürekli kaçamak ifadeler kullanılmıştır…

Bundan da anlaşılmaktadır ki asıl hedef meydan düzenlemesi değil, Atatürk Anıtı’nı Cumhuriyet Meydanından kaldırmaktır!

Açıkça hedefi en başından belli olan bu projeye karşı ve bugüne kadar verdiğimiz tepki bu nedenledir. Düşünce açık ve nettir ve bizler bu düşünceyi yakından tanıyoruz!

Ne yazıktır ki, Rize’deki Atatürk Anıtı’nın yerinden sökülerek taşındığı 22 Aralık, Menemen’de Kubilay’ın katledildiği ve olayların başladığı 23 Aralık’ın bir gün öncesine denk gelmiştir. Bu bile, bu düşüncelerin bilerek tasarladığı bir hesaptır ve mesajı açıktır.

Hatta bunun öncesinde, 13-14 Aralık’ta Güneysu Kaymakamlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Müftülük organizasyonuyla, ‘Potomya Şehitlerini Anıyor’ vurgusuyla; İstiklal Mahkemelerince yeni kurulan Cumhuriyete karşı ayaklanma ve ihanetle suçlanarak idam edilenler anıldı.

Hiç kimse unutmasın ki Rize, Misak-ı Milli sınırları içerisindeki diğer kentler gibi bir Cumhuriyet ve Atatürk kentidir! Atatürk’e hemşeri ilan eden ve ‘Hemşerilik Beratı’ veren kenttir Rize…

Rize, Cumhuriyete ve O’nun değerlerine başkaldırının yapılacağı ve bu yönde mesajların verileceği yer değildir! Cumhuriyet ve demokrasiye, değerlerine sahip çıkan insanların diyarıdır Rize.

Kurtuluş Savaşına omuz ve yürek verenlerin, bu topraklara can verenlerin, İpsiz Receplerin, Dursun Kaptanların memleketidir Rize…

Ve kimse aklından çıkarmasın ki, Atatürk Rize için sadece ‘heykel’ değildir! Atatürk, Türkiye’dir, Cumhuriyettir. Güneysu’daki çay fabrikası, Çayeli ve Hemşin’deki çay fabrikasıdır! Suda balık, kemençede yaydır… Yayladır, ormandır, en demlisinden çaydır… Söküp atılamaz!

Atatürk ve cumhuriyet düşmanlarıyla, rejimi değiştirmek için aynı menzile yürüyenlerin bu ülkeye getirmek istediği ‘hilafeti’ bu millet, bir daha geri gelmemek üzere 1923’te tarihin derinliğine gömmüştür!

Yüce Türk Milleti gibi Rizeliler de, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Çağdaş, Demokratik, Laik Sosyal Hukuk Devleti Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkarak; iç ve dıştaki bu saldırılara, yeniden Kuvayi Milliye ruhuyla sahip çıkacak ve emellerini gerçekleştirmelerine izin vermeyecektir.

Ve hatta bu gelişmeler sonrasında sanki Rize ve Rizelilerin Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı olduğu mesajını verip, aşağılayan, hakarete varan ifadelerle eleştirdiğini zannedenlerin de aynı hedeflere hizmet ettiği ve aynı ayrıştırıcı düşünceler içinde olduğu da aynı açıklıktadır. Bunları da aynı şekilde kınıyoruz!

Cumhuriyetimiz, Atatürk ve O’nun değerlerini hedef alan bu kalkışmanın hesabını sormaktan geri kalmayacağız, Rize’deki bu tartışmalı durumu yaratıp Rize’yi idare edemeyen bu işbirlikçi taşeronları da tarihin karanlık sayfalarına gömeceğiz…

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanlığı”