Son Dakika Haberler

CHP Sarıyer: Algı operasyonlarını redediyoruz!

Meclis oturumunda iki parti meclis üyeleri arasında yaşanan gerginlik açıklamalar ile başka bir boyuta taşındı.

CHP Sarıyer: Algı operasyonlarını redediyoruz!
Okunma : 524 views Yorum Yap

Sarıyer siyasetinde Sarıyer Belediyesi Mayıs ayı 1. oturumunda CHP ve Ak Parti  grupları arasında yaşanan gerginliğin yankısı karşılıklı açıklamalar ile devam ediyor.

Mecliste Ak Partili meclis üyelerinden CHP’li meclis üyesine yapılan sataşma ve devamında Ak Parti’li meclis üyesinin CHP’li meclis üyelerinin bulunduğu bölüme doğru hamle yapması ile başlayan gerginlik, devamında mecliste iki partinin sağduyulu meclis üyeleri tarafından yatıştırılıp, grup başkan vekillerince yapılan konuşmalar ile de konu sağduyulu bir yaklaşımla kapatılmasına rağmen sonrasında Ak Parti cephesinde sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalara CHP Sarıyer’den cevap geldi.

Mecliste ne olmuştu?

Konunun içinde bulunan meclis üyelerinden yapılan açıklamalara göre, 17 Mayıs 2021’de yapılan Sarıyer Belediye Meclisi 1. oturumunda 19 Mayıs vesilesi ile konuşma yapan Melendiz Dalyan İzgi’nin konuşması sırasında konuşmaya Ak Partili’lerin bulunduğu sıralardan sataşma olduğu.  Bu sataşmaların devamında ise AK Partili meclis üyesi Tolga Savun’un CHP sıralarına el kol işareti yapması, Verda Yiğit’in de yine parmak sallaması ile gerginliğin fitilinin ateşlenmiş olduğu. Yine Tolga Savun’un CHP’li kadın meclis üyesi Meltem Pir’i işaret ederek CHP sıralarına doğru hamle yaptığı, bu hamleye karşın CHP’li diğer meclis üyeleri  ise tepkilerini göstererek “bize mi saldıracaksın” diyerek duruma tepki gösterdikleri. Tüm bu yaşananlardan sonra tam her şey sakinleşiyor derken, Verda Yiğit’in yine CHP’lilerin bulunduğu sıralara doğru bir şeyler söyleyerek o alana doğru yürümesi tartışmaları tekrar alevlendirdiği, sosyal medyada Ak Parti cephesi tarafından bahsedildiği gibi kadın meclis üyelerine bir saldırının olmadığı anlatıldı.

Karşılıklı birbirlerine laf atmaların devam ettiği sırada diğer meclis üyelerinden de bir kısmının daha tartışmaya dahil olduğu belirtildi. Yaşanan bu tartışma ve gerginlik meclis salonunda bir anda bir kargaşanın yaşanmasına neden olunca araya giren sağduyulu meclis üyeleri ile gerginliğin son bulduğu ve tüm bu yaşananların Sarıyer TV’nin yayınlarında bulunduğu belirtiliyor.

İşte o tartışmanın yaşandığı anlara ait görüntüler.

Gerginlik açıklamalarla devam etti.

Fakat meclis oturumu bittikten sonra bittiği düşünülen gerginlik Ak Parti cephesinin konuyu yaptığı açıklamalar ile sosyal medyaya taşıması durumu farklı bir boyuta taşıdı.

Ak Parti’nin ve bazı meclis üyelerinin yaptıkları açıklamalar ile, algı yaratıp, gerçek dışı söylemlerle Sarıyer kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini açıklayan CHP Sarıyer İlçe başkanlığı, Ak Parti cephesinden yapılan açıklamalara karşı bir basın bildirisi yayınlayarak kamuoyunu bilgilendirme gereği duyduklarını ve konuyu Sarıyer kamuoyunun vicdanına bıraktıklarını belirttiler.

 

İşte CHP Sarıyer’den yapılan açıklama.

‘’Sarıyer Belediye Meclisi’nin mayıs ayı ilk toplantısında AK Parti grubunun göstermiş olduğu tahammülsüzlüğü ve basın yoluyla yaymaya çalıştıkları karalama kampanyasını toptan reddediyoruz’’

İktidarın ortaya koyduğu siyasi çizgiyle beraber ülkemizin içine düştüğü durum karşısında yapılan eleştirilere tahammülsüzlük, dün Sarıyer Belediye Meclisi Mayıs Ayı Oturumu’nda da ortaya çıkmıştır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na ithafen söz alan genç meclis üyemiz, iktidarın yarattığı genç işsizliği ve gençlerin sorunlarını somut veriler ile anlattığı konuşması sırasında yine aynı tahammülsüzlük ile siyasi nezaketten uzak davranışlar sergilemişlerdir.

Pazartesi günkü oturumda bazı Ak Parti grubu meclis üyelerinin başlattığı arbede ile gösterdiği yakışıksız tavır ve bu olaylar sonrasında grubumuza, partimizin kadına bakış açısı ile asla bağdaşmayan yalan haberlerle üstümüze yapıştırılmak istenen itibar kıyımını ve yaratmaya çalıştıkları algı operasyonunu reddediyoruz. Yaratılmak istenen bu algı operasyonunu Sarıyer halkına karşı sorumluluğumuz gereği kamuoyuna saygılarımla sunuyorum.
Sevim Yalınkılıç
CHP Sarıyer İlçe Başkanı