Son Dakika Haberler

CHP Sarıyer İlçe Başkan Adayı Hasan Saim ÖZTÜRK özel ropörtajı.

Yaklaşan kongre öncesi CHP Sarıyer İlçe Başkan adaylarını tanıyoruz.

CHP Sarıyer İlçe Başkan Adayı Hasan Saim ÖZTÜRK özel ropörtajı.
Okunma : 468 views Yorum Yap

CHP Sarıyer’de adaylar tüm hızıyla seçim çalışmalarını yürütürken Sarıyer Gözlem olarak merak ettiklerinizi kendilerine soruyoruz.

İkinci yazı dizimizde adaylığını açıklayan Hasan Saim Öztürk’ü tanıyoruz.

Sarıyer Gözlem: Öncelikle çıktığınız yolda başarılar dileriz.  Kısaca öz geçmişinizi alabilir miyiz? Kimdir Hasan Saim Öztürk, neler yapmıştır bugüne kadar, parti içinde hangi görevlerde bulunmuştur?

Hasan Saim Öztürk: 1966-1967 yılında kaydolduğum Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1971 yılında mezun oldum.1972 de Istanbul Barosuna Avukat olarak kaydoldum.1974 de sınava girerek 1974-2008 yılları arasında 35 yıla yakın bir süre As. Hakimlik ve As . Savcılık gorevlerinde bulundum.2008 de yaş haddinden emekli oldum ve yeniden Istanbul Barosuna döndüm. 46 yıllık hukukçuyum..Son 5 yıllık süreçte CHP Sarıyer İlçe ve CHP İstanbul il teşkilatında, ilçe secim kurulları, seçim komisyonları, sandık güvenliği, hukuk organizasyonları, seçim alan çalışmaları paneller, il insan hakları komisyonlarında görev yaptım.

Sarıyer Gözlem: Aday olmanıza neden olan gelişmeler nelerdir? Neden aday olma ihtiyacı duydunuz?

Hasan Saim Öztürk: Kongre sürecindeki muhtarlık bölgesi delege secimlerindeki bazı olaylar ve parti tüzüğüne aykırılıklar ve örgüte yansıyan olumsuzluklar karşısında parti siyasetinin ilçede olumsuz etkilenmesi ihtimalini görerek toparlayıcı bir rol üstlenmeyi düşündüm.

Sarıyer Gözlem: Mevcut durumda neyi eksik buldunuz? Kazanmanız durumunda temel olarak ilk değiştirmeyi düşündüğünüz nedir?

Hasan Saim Öztürk: Parti üyeleri arasında dayanışma ve güvenin zedelendiğini, gayri adil durumların ortaya çıktığını,  siyasette herkeste adalet beklentilerinin oluştuğunu düşünüyorum. Önce herkesin güvendiği, istisnasız tüm üyeleri kucaklayan bir yönetim anlayışı amacımızdır. Yöneticiler ben dahil hizmet içi, görev başı eğitim alarak sonra bunu mahalle gruplarına komisyonlara ve üyelere taşıyarak bilinçli ve hedefi olan bir çalışma yürütecektir. İlçemiz bir siyaset okulu ve eğitim kurumu gibi işlevini sürdürecektir.

Sarıyer Gözlem: Yönetiminizi nasıl oluşturmayı düşünüyorsunuz? Hangi kriterlerle?

Hasan Saim Öztürk: Yönetim kurullarında yada çevremizde bazı uzmanlık dallarında yetenekli üyelerimiz görev almalı, parti emekçisi, örgütü tanıyan halka dokunabilen mesaisini verebilecek  kişiler bizimle birlikte olmalıdır. Boş bir Ünvanın ne kimseye ne de partimize hiçbir faydası yoktur, aslolan emek ve mesaidir.

Sarıyer Gözlem: Bunu kesinlikle ben yaparım bu yüzden adayım diyeceğiniz bir durum veya özelliğinizi sorsam ne cevap verirsiniz?

Hasan Saim Öztürk: Olumsuz Siyasi gidişe çözüm bulmak herkese eşit uzaklıkta duran, adil, birikimli, inançlı, vizyon sahibi, güvenilir, kendisiyle ve çevresiyle barışık, sadece hedefe yönelmiş, gizli ajandası olmayan ve bunu kanıtlamış bir liderle  mümkün  olur. 2019 secimleri ve hedefi için bu göreve talibim. Bu ağır Görevin yaşamımda yaratacağı her türlü olumsuzluğu partim ve ülkem için göğüslemeye hazırım.

Sarıyer Gözlem: Kongrede delegelerin karşısına aday olarak çıkmak için en az 42 imza şartı var sanırız, bu konuda bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?

Hasan Saim Öztürk: Adaylaşma için gerekli olan % 10 delege imzasıyla ilgili çalışmalarımız son aşamadadır. Kısa  bir süre sonra tamamlanacağını umuyoruz.

Sarıyer Gözlem: Çalışmalarınızı nasıl hangi yöntemlerle yürütüyorsunuz?

Hasan Saim Öztürk: Adaylasma ve imza aşamasında kendilerinden randevu aldığımız ve ulasabildigimiz delegelerle bire bir yada küçük gruplar halinde görüşüyoruz.Daha sonra bu çalışma tüm delegelerle toplantılar halinde devam edebilecektir.

Sarıyer Gözlem: Delege yapısını sağlıklı buluyor musunuz, delege kongrede özgür iradesi ile tercih yapabilicek mi sizce?

Hasan Saim Öztürk: Delege sistemi konusunda ciddi eleştiriler mevcuttur. 2820 sayılı siyasi partiler yasasının 20. maddesi değişmediği sürece bu sistemin kalkması mümkün degildir. Ancak Tüzük ve yönetmelik değişikliği ile delege sisteminin bazı mahzurları bertaraf edilip daha demokratik bir hale getirilebilir. Delegelerimiz beni tercih eder mi bilemem. Ama ben adaleti ve hukuku bir yaşam biçimi haline getiren bir anlayışa sahibim ve bunun için yıllarımı verdim. Acaba siyasette yer alan devrimci, dönüşümcü yeniliklere açık, birleştirici bir kişi olarak adalet anlayışıma da  önem verirler mi bilemem.

Sarıyer Gözlem: Belediye ile ilçe ilişkilerine bakışınız nedir? Olumlu yada olumsuz gördüğünüz noktalar var mı?

Hasan Saim Öztürk: CHP’nin siyasetteki amacı genelde ve yerelde ilke ve programlarına uygun olarak halka hizmettir. Sarıyer’de halen yerel yönetimde iktidardayız. İlce Başkanlığı işin siyaset ve ihtiyaçların belirlenmesi,  belediyemiz de partimizin ilkelerine uygun reel hizmeti gerçekleştirme boyutunda görevlerini sürdürüyor. Mutlaka işbirliği yapılmasını gerektiren ortak alanlar mevcuttur. Amaç yerelden genele giderek tüm ülkede iktidar olabilmektir.

Sarıyer Gözlem: CHP kadroları için hantal eleştirileri yapılıyor, katılıyor musunuz buna? Katılıyorsanız gençleştirmek ve bunu gidermek için ne yapacaksınız? Daha hareketli bir yapı için reçeteniz nedir?

Hasan Saim Öztürk: Ben sade bir parti üyesiyim, teknik konular hariç hiç bir yönetim görevim ve icraatım olmadı. Olumlu yada olumsuz değerlendirmeler ve eleştiriler bana göre bir icraata bakılarak objektif verilerle yapılmalıdır. Ancak eleştiri siyasetin olmazsa olmazıdır. Eleştirilere her zaman açık ve duyarlıyız. Partiyi bir okul gibi işletecek ve hareketli bir yapı oluşturacağız.

Sarıyer Gözlem: Ülkenin siyasi atmosferi ve gelecek adına ne söylemek istersiniz?

Hasan Saim Öztürk: Ulkemiz maalesef son Anayasa degisikligi ile parlamenter rejimden ve hukuk devletinden uzaklaşan bir yönetim anlayışına doğru ciddi mesafeler kaydetmiştir. Ulkemiz ve insanları şu anda çok karanlık ve uzunluğu bilinmeyen bir tünelin girişinde bekliyor. Yolumuzu 2019 da ya değiştiririz yada tünelin karanlığında kayboluruz. Gelecekteki birkaç ay içinde örgütümüzü toparlayıp güçlendirerek seçimlere hazırlanmalı ve mutlaka iktidar olmalıyız. bize bu imkanı sağlayıp kendimizi tanıtma imkanı sağladığınız için teşekkür ederim.

Sarıyer Gözlem: Bizde bu güzel sohbet için size teşekkür eder başarılar dileriz.

 

İsmail Aydın / Sarıyer Gözlem Özel haberi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)