Son Dakika Haberler

CHP Sarıyer’den Bayram Kutlaması.

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı Cumhuriyet bayyramı vesilesiyle bir basın açıklaması yayınladı.

CHP Sarıyer’den Bayram Kutlaması.
Okunma : 143 views Yorum Yap

İşte 29 Ekim vesilesiyle CHP Sarıyer İlçe Başkanlığının yayınladığı bildiri.

Hava soğuk, yer çamur, ortam müsait olmayabilir. Cumhuriyet Bayramımızı kutluyoruz…

Patlamalarda yüzlerce insan öldü. Devleti yönetenler, düğünlerini, eğlenceli açılışlarını iptal etmediler. 19 Mayıs, 29 Ekim kutlamaları iptal etmek istediler, bir dönem Atatürk anıtlarına çelenk konulmasını engellemek istediler.

Ankara valiliği Cumhuriyet bayramının kutlanmasına kısıtlama getirdi. OHAL ‘li kullanarak baskı rejimi ile 29 Ekim ve 10 Kasım’a yasaklar getirilmeye çalışıldı. Tepki gördüler geri adım attılar.

  1. dünya savaşında parçalanan Osmanlı İmparatorluğu sonucunda başta padişah Vahdettin olmak üzere, bütün devlet ileri gelenleri yenilgiyi kabul ettiler. Milletimizin şerefine yakışmayacak ağır koşulları kabul ettiler.Atatürk ise “ya istiklal ya ölüm!” diyerek Kurtuluş savaşını vatandaşlarıyla el ele vererek kazanmıştır. Kurtuluş Savaşını milleti ile birlikte kazanan, zafere ulaşan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları savaş sonrası ortaya çıkan yönetim boşluğunu kaldırmak amacı ile yeni bir yönetime ihtiyaç olduğunu tespit etmişler ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmişlerdir.

Binlerce şehit kanı ile kurulan bu Cumhuriyet, esaretten kurtulmak, halkın egemenliğinin kabul edildiği bayramımızı kutlamak ve yaşatmak en büyük görevimiz ve hakkımızdır.

Hava soğuk, yer çamur, ortam müsait olmayabilir. Her şeye rağmen bu bayram kutlanacak.

 Sarıyer’de her yıl olduğu gibi özel bir programla kutlanıyor.

28 Ekim saat 13:00’da Sarıyer merkezdeki Atatürk anıtına çelenk sunumu yapılacak.

Sarıyer 1. Cumhuriyet futbol kupası karşılaşmaları; 

29 Ekim saat 12:00-17:00 İlçe Başkanlığımızın organizasyonu ile 1. Sarıyer Cumhuriyet Kupası futbol turnuvası karşılaşmaları Bahçeköy stadımızda yapılacaktır. Karşılaşmaya Sarıyer, Beşiktaş, Çanakkale ve Uzunköprü veteranlar takımları katılacaktır. 

Saat 17:00’da Sarıyer Belediyemiz organizasyonu her yıl olduğu gibi Kireçburnu Haydar Aliyev parkından Merkezdeki Atatürk anıtına büyük yürüyüşümüz gerçekleşecektir.

Saat 19:35’te  Atatürk anıtı önünde günün anlamını belirten Belediye Başkanımız Şükrü Genç’in konuşması, Cumhuriyet kupası töreni ve etkinlik Teoman konseri ile devam edecektir.

Mehmet Deniz

CHP Sarıyer İlçe Başkanı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)