Son Dakika Haberler

CHP sinsi planı deşifre etti

Yarkadaş: "Saray'ın danışmanları, dillerinin altındaki baklayı çıkardı. Cumhuriyete yeni isim arıyorlar."

CHP sinsi planı deşifre etti
Okunma : 38 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Saray ve AKP, idari rejimle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin adını ve kurucu sembollerini de değiştirmek istiyor. Danışmanlar boşuna konuşmuyor” dedi.

Referandum çalışmalarına Kars ve Ardahan’da devam eden CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu, Mahmut Tanal, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, halktan HAYIR oyu vermelerini istedi.  CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Yağmur Geygel ile Şişli İlçe Başkanı Veli Çellik’in de içinde olduğu heyet daha sonra Erzurum’a gitti.

İTİRAF ETTİLER

Kars dönüşü sosyal medya hesabından gündeme dair paylaşımlarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Saray’ın danışmanları dillerinin altındaki baklayı çıkardı ve rejimi değiştirmek istediklerini itiraf etti” dedi.

Yapılacak olan anayasa değişikliğinin tek adam rejimini kurmayı ve cumhuriyeti tasfiye etmeyi amaçladığını belirten Yarkadaş şöyle konuştu:

“Saray’ın danışmanı Mehmet Uçum, attığı bir twette, ‘Millet devletini kuracak’ diyor. Danışman Şükrü Karatepe ise ‘Çin Modeli ve eyalet sistemi’ni övüyor. Bunlar öylesine söylenmiş sözler değil. Saray’da Türkiye’nin rejimini kökten değiştirecek, cumhuriyetin varlığının ve sembollerini yok edecek çalışmalar yürütülüyor.”

‘MECLİS’TE ANLATMIŞTIM’

Buna ilişkin planları TBMM Anayasa Komisyonu’nda yaptığı konuşmada dile getirdiğini belirten Yarkadaş “Cumhuriyet’in adını değiştirmek istiyorsunuz” dediğinde buna hiçbir AKP’linin itiraz etmediğini söyledi.

ÖNCE KORUMA ZIRHI

Türkiye Cumhuriyeti’nin ortadan kaldırılması planının birkaç aşaması olduğunu belirten Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti:

“Bu planın ilk evresi, Anayasa değişikliğini geçirerek, bugüne kadar suça bulaşmış sekiz bin siyasetçi ve bürokratı koruma zırhına almak… Daha sonra ise diğer adımları atmayı planlıyorlar. Ve işe belediyelerden başlamak istiyorlar. ‘Şehir Başkanı’ adı altında bir kurum oluşturarak, tüm ilçe belediyelerini tasfiye etmeyi planlıyorlar.”

AKP’Lİ AYDIN’IN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

Anayasa Komisyonu Üyesi AKP Bursa Milletvekili İsmail Aydın’ın TBMM’deki konuşmasında “İlk dört madde de değişebilir” dediğini hatırlatan Yarkadaş “Şimdi o evreye geldiklerini düşünüyorlar” dedi.

Yarkadaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Yapılmak istenen, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği üzere bir rejim değişikliği çalışmasıdır. Bu bir sistem değil, rejim değişikliği hazırlığıdır. SARAY, ülkenin ismini değiştirmeyi dahi planlamaktadır. Başkanlığı getirebildikleri taktirde, ülkenin isminin Yeni Türkiye, Türkiye Devleti ya da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı olarak değiştirilmesini planlıyorlar.

AKP’nin bir süredir her konuşmada Yeni Türkiye vurgusu yapmasının sebebi budur. Toplumsal psikoloji buna göre hazırlanmak ve şekillendirilmek isteniyor. Danışman Mehmet Uçum, bu yüzden ‘Millet devletini kuruyor’ diyerek süreci işaret ediyor.

15 TEMMUZ İSTİSMARI BOŞUNA DEĞİL’

Pazar günü yapılacak referandumda başarılı olabildikleri takdirde, (Bu artık yeni bir rejimdir) diyerek, ülkenin kurucu başkanını Recep Tayyip Erdoğan, kuruluş tarihini ise 15 Temmuz olarak ilan etmeyi düşünüyorlar. Bu yüzden, sürekli 15 Temmuz belgeselleri yayınlıyor ve 15 Temmuz Şehitleri’ni istismar ediyorlar. Saray ve AKP, Atatürk Cumhuriyeti’ni, referandumdan başarılı çıkabildikleri takdirde, gerçek anlamda yoketmek istiyor. Tüm yurttaşlarımız bu kirli planı görmeli ve buna göre tavır almalıdır.”

‘İLÇE BELEDİYELERİ KAPATILMAK İSTENİYOR’

Yarkadaş, Danışman Şükrü Karatepe’nin ‘Şehir Başkanı’ , ‘Çin Modeli eyaletler’ ve ‘Mahalli idarelerin yeniden yapılandırılması’ sözünün arka planını da açıkladı.

Başkanlık rejiminin “eyalet”e dönüşmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Yarkadaş, “Şehir Başkanlığı’ adı altında doğrudan devlet başkanının emrinde çalışacak bir belediye başkanları sistemini kurmak istiyorlar” dedi.

‘BAŞKAN BELEDİYEYİ DE YÖNETECEK’

Yarkadaş şöyle konuştu:

“Her yeri, her makamı tek bir kişinin yönetmesini ve her şeyin ona bağlı olmasını istiyorlar. Örneğin, üzerinde çalıştıkları bir tasarı var. Buna göre, ilçe belediye başkanlıkları kapatılacak. Örneğin, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda 14 ilçe belediyesi var. Yapmak istedikleri değişiklik hayata geçerse, 14 ilçenin tek bir belediye başkanı olacak. Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Maltepe, Kartal, Sultanbeyli gibi belediyeler ise Şube Müdürlüğü haline dönüştürülecek.”

KAZANAMADIKLARI BELEDİYELER HEDEFTE

Saray ve AKP’nin, İstanbul’u 3 ayrı bölgeye ayırmak ve bu bölgelerin her birine bir belediye başkanı seçtirmek istediğini belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Örneğin, İstanbul Anadolu Yakası’nın tek bir belediye başkanı olacak. Buna da Anadolu Yakası Belediye Başkanı denilecek. O kişi Şehir Başkanı’na bağlı olacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Şehir Başkanı olacak.

Diğer 14 ilçenin belediye başkanlığı ise tasfiye edilecek. Aynısı Bakırköy ve Beşiktaş için de geçerli. 2. ve 3. Bölge olarak adlandırılan seçim çevresinin tek bir belediye başkanı olacak. Bölge Belediye Başkanı ise Şehir Başkanı’na bağlanacak.

Ankara’da ise Çankaya, Yenimahalle gibi belediye başkanlıkları bu şekilde CHP’nin elinden alınmaya çalışılacak. Bu çalışma, Konak, Karşıyaka, Alanya, Muratpaşa, Bornova, Bodrum, Sarıyer, gibi tüm belediyeleri de kapsıyor. Tüm ilçe belediyelerini kapatmayı hedefliyorlar.”

AKP’NİN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

AKP’nin 2002 yılında iktidara geldiğinde “yerel yönetimleri güçlendirme sözü” verdiğini anımsatan Yarkadaş, “Şimdi bu sözü unuttular, kazanamadıkları belediyeleri merkezi sisteme bağlayarak ele geçirmeyi ve tek bir adamın yönetmesini tasarlıyorlar” dedi.

‘SON SÖZÜ HALK SÖYLEYECEK’

Anayasa değişikliğinin halktan geri döneceğine inandığını belirten Yarkadaş, “Halkımız, Atatürk’ün cumhuriyetine, laik, sosyal hukuk devletine ve parlamenter rejimine sahip çıkacaktır. Buna yürekten inanıyorum” dedi.

besiktasbelediyesi