CHP ve İYİ Parti Sarıyer’de anlaştı!
24 okunma

CHP ve İYİ Parti Sarıyer’de anlaştı!

ABONE OL
25 Ocak 2019 21:01
CHP ve İYİ Parti Sarıyer’de anlaştı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel seçimlerde İttifak yapmaya karar veren ve uzun zamandır görüşmeler yapan iki parti arasında ki görüşmeler bugün sonuçlanırken bu ittifak anlaşmasından Sarıyer için de önemli bir karar çıktı.

MHP’nin Sarıyer’de aday çıkarmayıp AK Parti’nin adayını destekleme kararı sonrası CHP ve İYİ Parti cephesinde ne olacağı merak edilirken Sarıyer için de ittifak kararı çıktı.

Bu karar ile birlikte 2 dönemdir CHP’nin iktidarının yaşandığı ve başarılı bir belediyecilik anlayışının görüldüğü Sarıyer’de, İYİ Parti, CHP adayını destekleme kararı aldı.

Bu karar sonrası anketlerde önde çıkan ve yaptığı hizmetler nedeniyle takdir toplayan CHP ve Şükrü Genç böylelikle psikolojik üstünlüğü tamamen kendi lehine çevirmiş oldu. Henüz adayını açıklamamış olsa da Şükrü Genç’in aday gösterilmesi durumunda ise durum daha da lehte olacak gibi bir hava estirdi Sarıyer’de ve ittifak kararı CHP içinde memnuniyet ile karşılandı.

Peki Rakamlar Ne Diyor.

Son seçimlere bakıldığı zaman ise rakamlar yukarda yazdıklarımızı doğrular nitelikte.

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP ve Ak Parti ittifak yapıp Erdoğan lehine seçime girmiş ve Sarıyer’de 93,306 oy almıştı. CHP’nin adayı İnce 104,793, İYİ Parti adayı Akşener ise 10,095 oy almıştı.

Son ittifak kararı ile aday bazlı bakıldığı zaman iki ittifak arasında ki fark, 21,582 oluyor.

İttifaklar bazında baktığımız da ise Millet İttifakı Haziran seçimlerinde 97,819 oy alırken Cumhur ittifakı 95,113 oy almıştı. Burada da Millet ittifakı yine önde görünüyor.

Partilerin tek tek oylarına baktığımızda ise;

CHP: 76,310

Ak Parti: 78,475

İyi Parti: 18,646

MHP: 16,638

HDP: 22,304 oy aldı.

Bu sonuçlara göre de AKP-MHP ittifakına karşı olduğunu söyleyen HDP’yi dışarda tuttuğumuzda CHP-İYİ Parti: 94,956, Ak Parti-MHP: 95,103. Fakat HDP’ye verilen oyların büyük bir kesiminin HDP’nin barajı geçmesi için stratejik olarak verildiği söylentileri dikkate alındığında ve HDP’nin Sarıyer’de aday çıkarmaması durumunda, çıkarsa da Demirtaş’ın aldığı oy ile HDP oylarının arasındaki uçurum sonrası, CHP adayının buradan da hatırı sayılır bir oy alacağı bilinmekte. Durum böyle olunca ve muhtemel Şükrü Genç adaylığında bir önceki seçimde atılan 25.000 oy farkı ile Ak Parti ve MHP seçmeninden de takdir toplayan CHP adayının Sarıyer’de önemli bir avantaj yakaladığı rakamlara bakıldığı zamanda çok net bir şekilde görülmektedir.

İsmail Aydın – Sarıyer Gözlem

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP