Son Dakika Haberler

CHP’de yeni strateji belirlendi.

CHP MYK, yeni dönemde Meclis’te izlenecek yol haritasının ana hatlarını belirledi.

CHP’de yeni strateji belirlendi.
Okunma : 54 views Yorum Yap

CHP MYK, yeni dönemde Meclis’te izlenecek yol haritasının ana hatlarını belirledi.

 

1 Kasım seçiminde umduğunu bulamayan CHP, yeni dönemde Meclis’te izleyeceği stratejiyi belirledi. “CHP, yeni dönemde savunma değil hücum futbolu oynayacak. Meclis’te etkin muhalefet yapacak, ancak çatışmacı ve kırıcı hareketlerden kaçınacak” diyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Özgürlükçü bir Anayasa değişikliğini tartışırız. Ancak Anayasa değişikliğini, başkanlık sistemini geçirmek için ‘havuç’ olarak sunarlarsa, biz bu oyuna gelmeyiz” diye konuştu.

Seçimin ardından üst üste toplanan CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yeni dönemde Meclis’te izlenecek yol haritasının ana hatlarını belirledi.
CHP, Anayasa değişikliği konusundaki tavrını ise önümüzdeki günlerde toplanarak netleştirecek. Ancak MYK’da yapılan ilk değerlendirmede, başkanlık sistemi ve Anayasa’nın ilk 4 maddesi konusundaki olası değişiklik önerilerine izin verilmemesi ve bu konuların “kırmızı çizgiler” olarak ilan edilmesi eğilimi ağırlık kazandı.

Meclis açıldıktan sonra CHP’nin izleyeceği stratejiyi Habertürk’ değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şunları söyledi:

YOL GÖSTERİCİ MUHALEFET: Yeni dönemde CHP, Meclis’te savunma değil hücum futbolu oynayacak. CHP, etkin bir muhalefet yapacak, ancak çatışmacı ve kırıcı olabilecek, sonuç alınmayan hareketlerden kaçınacak. Fakat, bu asla muhalefetin dozunun düşürülmesi olarak algılanmamalı. Yol ve yön gösterici etkin bir muhalefet anlayışı hâkim kılınacak.

“HAVUÇ” OYUNUNA GELMEYİZ: CHP’nin, özgürlükçü, demokratikleşmeden yana, hukukun üstünlüğünü egemen kılacak, hâkim teminatını ve kuvvetler ayrılığı ilkesini pekiştirecek bir Anayasa değişikliğine karşı çıkması mümkün değil. Ancak, başkanlık sistemini geçirmek için önümüze Anayasa değişikliğini ‘havuç’ olarak getireceklerse biz bu oyuna gelmeyiz.

İLK 4 MADDEYİ TARTIŞMAYIZ: CHP, Türkiye’yi kutuplaştıracak bir başkanlık önerisini ve Anayasa’nın “Değiştirilmesi teklif dahi edilemez” ilk 4 maddesini tartışmayacaktır.