Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

CHP’den çözüm önerisi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, Kürt sorununun çözümü için “üçüncü yol” önerisinde bulundu.

CHP’den çözüm önerisi.
Okunma : 34 views Yorum Yap

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, Kürt sorununun çözümü için “üçüncü yol” önerisinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, birinci adımda Toplumsal Mutabakat Komisyonu, ikinci adımda Ortak Akıl Heyeti ve üçüncü adımda Gerçekleri Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.

-CHP’DEN “ÜÇÜNCÜ YOL” ÖNERİSİ-

TBMM’deki basın toplantısında Diyarbakır ziyaretlerine değinen Böke, “üçüncü yol” önerisinde bulundu. Birinci adımda Toplumsal Mutabakat Komisyonu, ikinci adımda Ortak Akıl Heyeti ve üçüncü adımda Gerçekleri Araştırma Komisyonu kurulmasını öneren Böke, şöyle dedi:

“CHP bir üçüncü yol olduğunu ve bu üçüncü yolla siyaseti ve toplumu dahil ederek kalıcı çözümü ortaya çıkarmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Biz ilk adım siyaset olmalı diyoruz. Meclis’te bütün partilerin katıldığı bir Toplumsal Mutabakat Komisyonu kurulmalı diyoruz.

Mutlaka bir ikinci adım da gereklidir. CHP bu Toplumsal Mutabakat Komisyonuyla birlikte çalışacak Meclis dışında bir Ortak Akıl Heyeti kurulmasını önermektedir.

Üçüncü yolun üçüncü adımının bir Gerçekleri Araştırma Komisyonu kurulması olduğunu ve Türkiye’nin birbiriyle barışırken sadece bugünle değil bütünüyle kalıcı bir barışı inşa etmesi gerektiğini de ısrarla söylüyoruz.”

-DİYARBAKIR TEKLİFİ-

Diyarbakır için hazırladıkları kanun teklifi hakkında da bilgi veren Böke şöyle dedi:

“Bu kanun teklifiyle Vakıflar Bölgesi Müdürlüğünde kiracı olan esnaflarımızın kiralarının ertelenmesi, SGK ve BAĞKUR primlerini ödeyemeyen ve bu yüzden cezalı duruma düşmüş olan birçok esnafımızı mahcup hissettiren bu durumdan kurtaracak ertelemeleri. Muhtaç aylığı alan emeklilere ve memurlara üç aylık avans verilmesi yönünde de bir madde ekledik. Sağlık hizmetlerinden bölgede mağdur olmuş olan vatandaşlarımızın ücretsiz yani katkı payı ödemeden yararlanmalarını bir madde de önerdik.”

-BAŞKANLIK SİSTEMİ-

Başbakan’ın CHP’ye yaptığı ziyarette başkanlık sistemi için net bir öneri gelip gelmediğine ilişkin soruya Böke, “Başkanlık sisteminin önerileceğine dair ve bu konunun kendileri tarafından önemsendiğine dair bir sunum yapıldı, ancak sistemin kendisine dair detaylı bir bilgi paylaşımı olmadı. Şunu söyledik bizim için esas olan temsili parlamenter sistemdir ve bu sistemin güçlendirilmesidir” yanıtını verdi.

Böke, “Ancak bu tercihler konuşulmakla birlikte yeniden bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu çerçevesinin değerlendirilmesi, bir içtüzük komisyonunun çalışarak Meclis işleyişiyle ilgili çalışılması konusunda bir görüş paylaşıldı” diye konuştu.

-“BİZİMLE YENİDEN GÖRÜŞTÜKLERİNDE ŞEKİLLENECEKTİR”-

AK Parti ile tekrar görüşüleceği mesajını veren Böke, “Biz AKP’nin görüştüğü ilk siyasi partiydik. Nihai yöntem bütün siyasi partilerle onlar görüştükten sonra tahmin ediyorum ki bizimle yeniden görüştüklerinde şekillenecektir. Herhangi bir takvim belirlenmedi. AKP, MHP ile görüştükten sonra bir takvim çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Başkanlık sisteminde model konuşulup konuşulmadığına ilişkin soruya da Böke, “Herhangi bir detay paylaşılmadı” yanıtını verdi.

Kaynak: CHP’den çözüm için ‘Üçüncü yol’ önerisi 

sariyerbelediyesi