Son Dakika Haberler

CHP’den hükümete açık çağrı

CHP'den hükümete "Sadece Cerablus'ta değil kendi topraklarımız içinde IŞİD'le sammi mücadele etmeye davet ediyoruz" çağrısı geldi.

CHP’den hükümete açık çağrı
Okunma : 90 views Yorum Yap

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardından açıklama yaptı.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, Gaziantep’teki canlı bomba saldırısından sonra başlayan IŞİD’in kontrolündeki Cerablus’a yönelik düzenlenen Fırat Kalkanı harekâtını değerlendirdi.

Böke, “Kendi insanlarımızı kendi sınırlarımız içerisinde bu örgüte karşı koruyamıyoruz. Hükümet de, topyekun mücadeleyi ortaya koymuş değil. Bir kez daha açık bir çağrıda bulunuyoruz, sadece Cerablus’da değil kendi topraklarımızda da mücadeleye davet ediyoruz. Mezhepçi dış politikanın kanımızla canımızla ödeyeceğimiz bir maliyet yaratacağı konusunda keşke haklı çıkmasaydık” dedi.

 

Böke’nin açıklamalarını satırbaşları:

Maalesef yine acı şehit haberleri aldık. Bugün de 5 şehidimiz var. Allah’tan rahmet diliyoruz.

CHP olarak bugün yaşanan her şeyi endişe ile izliyoruz.

Sınır ötesi harekata katılan Suriye’ye giriş yapmış askerlerimiz sağsağlim ülkelerine dönsünler.

GEÇ KALINDI

IŞİD bölge ve ülkemiz için en önemli tehdittir. Çok açıkça ortaya koymalıyız. IŞİD bir canavardır. İçeride ve dışarıda mücadele konusunda geç kalındı. BM kararları kapsamında IŞİD’le mücadele ile kararlarının bölgesel aktörler tarafındaN desteklenmesi gerekir.

Bu örgüt halkımıza kast etmektedir. Bu canavar ortaya çıktığından beri TürkiyeNin aktif bire mücadele yürütmesi gerektiği ifade ettik. HEm içeride hem dışaroıda tehdidin bertaraf edilmesine yöelikj önerilerimiz ortaya koyduk.

2 YIL ÖNCE DEMİŞTİK

2 yıl önce Genel başkanımız şöyle demişti: “Gelin kara harekatını Kobani’nın kurtarılması ve IŞİD’in bölgeden süpürülmesi için sınırlandıralım. Sonra askerimizi derhal geri çekelim.”

O gün Cumhurbaşkanı “aklınız sizde kalsın” demişti.

Bütün somut önerilerimiz her zamanki vurdumduymazlık sürdürülmüştü. Aklımız dinlenmiş olsayda Suriye felaketine sürüklenmezdik.

VATANDAŞIMIZI KORUYAMIYORUZ

Ancak ne yazıkki IŞİD’le mücadele etmek yerine büyümesine göz yunan aktörlerin başında geldi. Siyasi irade IŞİD’in ismini dahi telaffuz edemiyor. 70 ilden IŞİD’e katılımına göz yumuyor. Takip etmiyorlar veya takip edilenlerle stratejik mücadele yürütmüyorlar. İstanbul’un göbeğinde IŞİD piknik düzenliyor, dergi basıyor. Ve bu dergide farklı STK’ları ve bu STK’ların mensuplarını hedef gösteriyor. Gazeteciler, sanatçılar tutuklanırken IŞİD mensupları serbest bırakılıyor. Biz kendi evraklarımızı, askerlerimizi Suriye’ye, IŞİD’le mücadele girdabına sokmak zorunda kalıyoruz. Kendi insanlarımızı kendi sınırlarımız içerisinde bu örgüte karşı koruyamıyoruz.

AÇIK ÇAĞRI

Hükümet de, topyekun mücadeleyi ortaya koymuş değil. Bir kez daha açık bir çağrıda bulunuyoruz. Sadece Cerablus’da değil kendi topraklarımızda da mücadeleye davet ediyoruz.

Eğer hükümet IŞİD’le mücadele konusunda samimi ise bu kez uyarılarımızı ciddiye almalı. IŞİD’in ulusal tehdit olduğunu kabul etmeli. Sınır içerisinde adımları atmalılar.

Mezhepçi dış politikanın kanımızla canımızla ödeyeceğimiz bir maliyet yaratacağı konusunda keşke haklı çıkmasaydık. Keşke Türkiye halkı bedel ödemeseydi. Eğer yitip giden evlatlarımızın bir kıymeti varsa uyarılarımızı ciddiye alıp, derhal samimiyetle gerekli tüm adımları atmalılar.

Kaynak: CHP’den hükümete açık çağrı