CHP’den öğretmenler için 5 talep
1 okunma

CHP’den öğretmenler için 5 talep

ABONE OL
24 Kasım 2017 10:58
CHP’den öğretmenler için 5 talep
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Serbay Mansuroğlu/ Birgün- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla çağrıda bulundu. Öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken CHP’li Karabıyık, “21. yüzyıl Türkiye’sinde eğitimin kalitesi arzu edilen seviyede değildir ve unutulmamalıdır ki öğretmenlerin sorunu çözülmeden, eğitimin sorunları çözülemez” diyerek çözüm için çağrıda bulundu. Geleceği şekillendiren, gençleri yetiştiren öğretmenlerin hak ettikleri değeri görmesi gerektiğinin altını çizen Lale Karabıyık, “Öğretmenler sindirilmiş değil, yeniden toplumsal gelişmenin öncüsü olmalıdırlar” dedi.

Yapılan araştırmaların öğretmenlerin ekonomik, mesleki ve sosyal açıdan çok zor günler geçirdiğini ve bu saygın mesleklerini icra etmekten memnun olmadıklarını net bir şekilde ortaya koyduğunu da kaydeden Karabıyık, “Yarın (Bugün) öğretmenler günü; ancak ataması yapılmayan 455 bin 119 öğretmen yine atanamadı ve Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl da kadrolu atama yapmak yerine tüm il ve ilçelerde ücretli öğretmen alımı yaptı” diye belirtti.

Karabıyık, taleplerini şöyle sıraladı:

1. Öğretmenlik mesleğinin yeniden toplumun en saygın mesleklerinden biri haline getirilmesi konusunda tüm gayretler sarf edilmelidir.

2. Öğretmenler ücretli ve sözleşmeli değil, kadrolu atanmalı, statü, ek gösterge ve ek ders ücretleri iyileştirilmelidir.

3. Öğretmenlerin özlük hakları da özel bir yasa ile güvence altına alınmalıdır.

4. Hiçbir öğretmen ve yönetici üyesi bulunduğu sendikaya göre değerlendirmeye tabi tutulmamalıdır.

5. Okul yöneticilerinin atamaları ideolojik yaklaşımlarla yapılmamalıdır.

Kaynak: CHP’den öğretmenler için 5 talep

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP