Son Dakika Haberler

CHP’li belediyenin aşevi afişine de inceleme

CHP’li belediye aşevi için "Mezitli halkı hayırseverdir" afişleri hazırladı, Mersin Valiliği inceleme başlattı. AKP'li belediye "Evet"e spornspor oldu savcılık sakınca görmedi.

CHP’li belediyenin aşevi afişine de inceleme
Okunma : 97 views Yorum Yap

Cumhuriyet / BirGün – CHP’li Mezitli Belediyesi’nin aşevi faaliyetlerine dikkat çekmek için hazırlattığı, “Mezitli halkı hayırseverdir” sloganının yer aldığı afişler Mersin Valiliği’ni rahatsız etti.

Mersin Valiliği, CHP’li Mezitli Belediyesi’nin aşevi faaliyetlerine dikkat çekmek için hazırlattığı, “Mezitli halkı hayırseverdir” sloganının yer aldığı afişler için inceleme başlattı. Valiliğin isteği üzerine, özel bir şirket tarafından işletilen billboardlardaki afişler kaldırıldı ancak Mezitli Belediyesi kendisine ait billboardlardaki afişleri kaldırmadı.

Mezitli Belediyesi, aşevi faaliyetlerine dikkat çekmek ve vatandaşların aşevine destek olmasını sağlamak için hazırlattığı afişlerde “Mezitli halkı hayırseverdir. Hayırsever halkımızın yardımlarını bekliyoruz” sloganını kullandı.

Mezitli’nin dört bir yanına asılan afişler Mezitlilerin yoğun ilgisini çekti, sosyal medyada da kısa sürede binlerce kişi afişlerin fotoğraflarını paylaştı. Ancak afişlerde “hayır” vurgusunun öne çıkması Mezitli Belediyesi ile mülki idare arasında krize neden oldu.

İddiaya göre, hafta başında Mezitli Kaymakamı Emin Sait Karahaliloğlu ile Emniyet Müdürlüğü’nden bir yetkili Mezitli Belediye Başkanı CHP’li Neşet Tarhan’ı ziyaret ederek afişlerin kaldırmasını istedi. Tarhan bu talebi, “Resmi bir yazı ile bildirin, afişleri kaldıralım” diye yanıtladı. Kaymakam Karahaliloğlu’nun resmi yazı gönderemeyeceklerini söylemesi üzerine Tarhan, “O zaman biz de afişleri kaldırmayız” diye yanıt verdi. Bu görüşmenin ardından Mersin Valiliği’nin, afişleri kaldırmayan Mezitli Belediyesi hakkında inceleme başlattığı, inceleme kapsamında resmi bir yazı hazırlanarak Mezitli Belediyesi’ne gönderileceği ve afişlerin kaldırılmasının isteneceği öğrenildi.

Valilik, özel bir şirket tarafından işletilen billboardlardaki söz konusu afişler için ise işletmeci şirkete uyarı yazısı gönderdi. Afişin, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Yasası’nda belirlenen esaslara aykırı olduğunu ileri süren yazı üzerine şirket, Mezitli Belediyesi’nin afişlerini billboardlardan indirdi.

BİRİLER RAHATSIZ

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, afişlerin asılmasının ardından Kaymakam Karahaliloğlu ile görüştüklerini doğruladı ancak görüşmenin içeriği hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Tarhan, “O gün Sayın Kaymakam’a da ifade ettik, bu afişler bizim belediyemizin bir çalışmasıyla ilgili. Bu afişler zaten bir hafta, bilemediniz 10 gün sonra, yeni bir afiş çalışması olunca indirilecek” dedi. Mersin Valiliği’nden kendilerine henüz resmi bir yazı gelmediğini belirten Tarhan, “Birileri bu afişlerden rahatsız oluyor, şikâyet ediyor ama biz bir belediye çalışması afişi hazırladık. Siyasi parti değiliz. Eğer valilikten ‘afişleri sökün’ diye bir yazı gelirse bunu elbette kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ “EVET”E SPONSOR OLDU

AKP’li İstanbul Üsküdar Belediyesi, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Boğaziçi Küresel Araştırmalar Merkezi gibi yandaş kurumlar tarafından basılan, ‘evet propagandasının’ yapıldığı kitapçıklara ve billboardlara sponsor oldu.

Dikkat çekici nokta ise, CHP Üsküdar Gençlik Kolları Başkanı Mert Bahçete ve Avukat Onur Cingil’in suç duyurusunun ardından tarafsız olması gereken Üsküdar Belediyesi, billboardlarda logosunun olduğu yeri bez barçalarıyla kapatmak istedi. Tüm Üsküdar’daki billboardlarda, logonun olduğu alanın bu yöntemle kapatıldığı görülüyor.

‘ŞAKA GİBİ’ KARAR

Esas skandal ise burada başlıyor. Konu ile ilgili suç duyurusunda bulunan CHP Üsküdar Gençlik Kolları Başkanı Mert Bahçete ve Avukat Onur Cingil, savcılıktan ‘şaka’ gibi bir yanıt aldı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu, AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin sponsor olduğu ‘evet’ broşürlerin ve bilboardların, referandum sürecinde asılmadığını ifade ederek, kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Müştekinin şikâyet dilekçesinde bahsettiği olayların 298. Sayılı Seçim Kanunu’nda suç olarak öngörülmesi için, ‘seçimin başlangıç tarihinden seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar geçen referandum sürecinin’ yasal olarak ilan edilip işlerlik kazanmadığı, bu hali ile şikâyetçinin şikâyetinde bahsettiği olayların unsuların itibariyle oluşmadığı değerlendirilmiş olup, müştekinin şikâyete konu ettiği ‘seçim kanuna muhalefet’ suçu ile ilgili olarak yukarıda açıklanan nedenlerle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına kamu adına karar verildi.”