Son Dakika Haberler

CHP’li gençler anısına 10 Ekim belgeseli

CHP, 10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybeden CHP’li gençler anısına belgesel ve kitap hazırladı.

CHP’li gençler anısına 10 Ekim belgeseli
Okunma : 98 views Yorum Yap

ANKARA (ANKA) – CHP, 10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybeden CHP’li gençler anısına, “Baba Ben de Gideyim mi?” adlı bir belgesel ile “Bizim Çocuklar-Malatya’nın Barış Güvercinleri” adlı bir kitap hazırladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında, tarihe “kanlı cumartesi” olarak geçen o kara günün üzerinden tam bir yılın geçtiğini ifade ederek, “Barbarların aramızdan aldığı 101 insanın acısı bir an olsun dinmedi. O gün o meydanda, savaşa karşı barış, zulme karşı demokrasi diyenleri katlettiler. Bu ülkenin aydınlığını yok etmek isteyen katiller çoluk çocuk dinlemeden patlattılar bombaları. Ellerini kollarını sallayarak, geze geze geldikleri Ankara’da 101 insanı vahşice öldürdüler. Bu barbar sürüsünü besleyip büyütenler, katilleri öfkeli gençler olarak görenler, hiç bir önlem almayarak, adeta göz yumarak katliama yol açtılar” dedi.

“O SIRITIŞI UNUTMADIK”

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamından sonra istifası beklenenlerin de kameralar karşısında sırıtarak poz verdiklerini ifade eden Ağbaba, “Katilleri de biliyoruz, yol verenleri de biliyoruz. O sırıtışı unutmadık. Katliamda ölen insanları suçlayan vicdansızları unutmadık. İyilikle kötülüğün, insanlıkla barbarlığın mücadelesini veriyoruz. Hepsinin hesabını soracağız” dedi.

“OĞLUNA ‘EVET’ DİYEN BABAYI PİŞMAN EDEN DÜZEN, İNSANLIK İÇİN UTANÇTIR”

Ağbaba, “Bir düzen düşünün. Bir baba, barış mitingine katılmak için kendisinden izin isteyen, ‘ben de gidebilir miyim?’ diyen oğluna ‘evet’ dediği için ‘dilim tutulsaydı da git demeseydim’ diyor. Oğluna ‘evet’ diyen babayı pişman eden böyle bir düzen, insanlık için utançtır. Bir gencin barış istediği için katledildiği bir düzen, utanılacak bir düzendir. En büyük utanç da böyle bir düzenin sürdürücüsü olan siyasi iktidarındır” diye konuştu.

“CHP TARİHİNİN EN BÜYÜK KAYBINI YAŞADIK”

10 Ekim’de hayatını kaybedenler arasında CHP Malatya Gençlik Kollarından gençlerin de bulunduğunu anımsatan Ağbaba, “Malatya’dan dillerinde barış türküleriyle yola çıkıp geldikleri Ankara’da gülen yüzlerini soldurdular. CHP tarihinin en büyük kaybını yaşadık. 12 yol arkadaşımı, kardeşimi, arkadaşımı kaybettim. Birlikte bayrak astığım, köy köy gezdiğim, gece gündüz demeden seçim çalışması yaptığım genç yoldaşlarımı toprağa verdim. Geride gözü yaşlı aileler ve arkadaşlar kaldık” dedi.

“12 CANIN KISACIK HAYATLARI…”

Bu gençlerin anısını yaşatmak adına söz konusu belgesel ve kitabı hazırladıklarını ifade eden Ağbaba, “Kitabımızda ve belgeselimizde, Malatya’da toprağa verdiğimiz 12 canın, kimi 18, kimi 20 yıl süren kısacık hayatlarının hikayeleri, sevinçleri, umutları, aşkları ve hayallerine yer verdik. Anaların çığlığını, babaların gözyaşını, kardeşlerin isyanını dile getirdik. Hepsi daha hayatlarının baharında iken toprağa düşen bedenlerin düşlerinin bir gün mutlaka kazanacağına olan inancımızı da ekledik” dedi.

İLK GÖSTERİM 10 EKİM PAZARTESİ

Tekin Yayınevinden çıkan “Bizim Çocuklar-Malatya’nın Barış Güvercinleri” kitabının yayına, gazeteci Bülent Kutlutürk tarafından hazırladığını, basımının Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu tarafından üstlenildiğini kaydeden Ağbaba, “Baba Ben de Gideyim mi?” adlı belgeselin ise Mutlu Kerimoğlu tarafından hayata geçirildiğini belirtti. Ağbaba, “Bu belgeseli, ‘bu düzen böyle gitmesin’ diyen 12 canın, uğruna mücadele ettikleri özgürlük ve barış yolunda hayatını kaybeden tüm güvercinlere adıyoruz. Bu kitabı, Roboski’den Ankara’ya tüm katliamlarda, nazar değer diye sarılmaya kıyamadıkları evlatlarını kara toprağa veren gözü yaşlı analara ve yitirdiğimiz insanlarımıza ithaf ediyoruz” dedi.

Ağbaba, belgeselin ilk gösteriminin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla 10 Ekim Pazartesi Günü saat 19.30’da CHP Genel Merkezi’nde yapılacağını belirtti. Toplantıda, basın mensuplarına belgeselin fragmanı izletildi.

Ağbaba, ayrıca Malatya’da, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun katkısıyla bir de park yaptırdıklarını sözlerine ekledi.