Son Dakika Haberler

CHP’li gençler Ankara’ya yürüyor

CHP'li ve HAGED'li gençler Ulu Önder Atatürk'e saygı için Kayseri'den Ankara'ya yürüyor.

CHP’li gençler Ankara’ya yürüyor
Okunma : 161 views Yorum Yap

Çeşitli basın kuruluşlarında ülkemizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’e ve annesi Zübeyde Hanım’a yapılan hakaretler üzerine Halkçı Gençlik Derneği (HAGED) ve CHP Kayseri İl Gençlik Kolları, 15-19 Mayıs arasında “Kayseri’den Ankara’ya Atatürk’e saygı yürüyüşü” düzenliyor.

KİLOMETRELERCE YÜRÜYECEKLER

Kayseri’den başlayan yürüyüş, grubun Anıtkabir ziyareti ile sonlanacak. Grup rotayı tamamladığında toplam 320 kilometre yol katetmiş olacak. Ataya Saygı için yürüyen grupta toplam 15 kişi günde en az 30 km yaya yürüyecek. Güzergah boyunca gruba eşlik eden kişi sayısının da artması planlanıyor.

‘GİTTİĞİMİZ HER YERDE MUSTAFA KEMAL’İ ANLATACAĞIZ’

Kayseri’de bulunan Atatürk heykeli önünde yaptığı saygı duruşu ve basın açıklamasıyla yürüyüşe başlayan gençlerin ilk durağı Nevşehir’e bağlı Topaklı Köyü oldu. Ardından Kalaba kasabasında CHP örgütü ile birlikte Atatürk heykeli önünde basın açıklaması ve saygı duruşu gerçekleştiren gençler Hacıbektaş’a geçti.

HAGED ve CHP Kayseri İl Gençlik Koları imzasıyla yazılan açıklamayı okuyan Halkçı Gençlik Derneği Genel Sözcüsü Sercan Polat, Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği cumhuriyeti elimizden gelen her şeyle savunmaya kararlı olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Dün, Vatan ve Hürriyet Cemiyeti üyesi gençlerin , Tıbbiyeli Hikmetlerin , Telgrafçı Avnilerin kurduğu, Denizlerin ve 68 kuşağının canıyla savunduğu , Gezi’de insanların uğruna ayağa kalktığı bu güzel Cumhuriyeti, bu güzel ülkeyi savunmak derdindeyiz. Bizler, onların tam bağımsız , çağdaş ve halkçı ülke idealini yaşatmak ve bunu bir eylemle dile getirebilmek için bugün Kayseri’den Ankara’ya yürüyoruz. Gittiğimiz köylerde, kasabalarda, ilçelerde, kentlerde Atamızı ve mücadelesini anlatacağız. Tam bağımsız, demokratik ve çağdaş Türkiye idealini, Halkçılığı, laikliği anlatacağız, Mustafa Kemal’e ağza alınmayacak hakaretler edenler, her zaman karşısında bu ülkenin gençlerini bulacaktır.”

Polat, gittikleri yerlerdeki gençleri ve halkı, Atatürk’e hakarete ses çıkarmaya, Mustafa Kemal’e ve Cumhuriyet’e sahip çıkmaya davet etti.

Hacıbektaş ilçe girişinde üniversite öğrencilerinin ve ilçe halkının karşıladığı gençler burada da basın açıklaması ve coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Atatürk evinin ziyaret edilmesinin ardından gençler dinlenmeye çekildi.

HÜRRİYET YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞACAKLAR

CHP Kayseri İl Gençlik Kolları ve HAGED üyesi gençler, 19 Mayıs’a kadar 3 ilde ve çeşitli ilçelerde, yürütüşler ve eylemler gerçekleştirecekler. Yürüyüş güzergahında bulunan Kırşehir ve Kırıkkale’de de eylemler gerçekleştirecek grup, 19 Mayıs Cuma günü CHP Gençlik Kolları’nın organize ettiği Hürriyet Yürüyüşü ile birleşip Anıtkabir’e yürüyecek.

Kaynak: CHP’li gençler Ankara’ya yürüyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)