Son Dakika Haberler

CHP’li Meclis Üyesi Eczacı Fatik Eker’den iktidara eleştiri

Sarıyer Belediye Meclisi’nin eczacı üyesi CHP’li Fatik Eker, AK Parti iktidarının uyguladığı sağlık ve eğitim sisteminin sağlıklı olmadığını belirterek, “Bana göre hiç bir ülkede eğitim ve sağlık hizmetleri para ile olmamalı.

CHP’li Meclis Üyesi Eczacı Fatik Eker’den iktidara eleştiri
Okunma : 57 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Sarıyer Belediye Meclisi’nin eczacı üyesi CHP’li Fatik Eker, AK Parti iktidarının uyguladığı sağlık ve eğitim sisteminin sağlıklı olmadığını belirterek, “Bana göre hiç bir ülkede eğitim ve sağlık hizmetleri para ile olmamalı. Bu zihniyette olan sistemler hep çökmüştür” dedi.

Sarıyer Belediye Meclisi’nin eczacı üyesi CHP’li Fatik Eker, AK Parti iktidarının uyguladığı sağlık ve eğitim sisteminin sağlıklı olmadığını belirterek, “Bana göre hiç bir ülkede eğitim ve sağlık hizmetleri para ile olmamalı. Bu zihniyette olan sistemler hep çökmüştür” dedi.

Sarıyer Belediye Meclisi’nde 14 mayıs Eczacılar Günü nedeniyle bir konuşma yapan Fatik Eker, öncelikle kendi mesleği olan eczacılıkla igili sorunları gündeme getirdi. Eczacılar olarak halka hem ilaç sattıklarını hem de sağlık danışmanlığında bulunduklarını belirten Fatik Eker şunları söyledi:

“REÇETELERE EKLENEN MUAYENE ÜCRETİ, İLAÇ FARKI PARASINI HALKA ANLATAMIYORUZ”

“Ben bir eczacı olarak vatandaşlarla birebir ilişkide çok sıkıntı yaşamaktayım. Geçmişte bir yetkili biri hastanedeki muayene ücretlerini kaldığını söyledi. Bu da haber bültenlerinde yer aldı. Ancak bu yetkili ‘Bu ücretler, eczanelerde hastalardan tahsil edilecek’ demedi. Bu yetmedi, ilaç katılım parası adı altında hastalara reçete başına 20-30 TL ödeme çıkarılmaya başlandı. Biz bunları hastalara anlatmakta zorlanırken şimdi de her ilaçtan fiyat farkı alınıyor. Ayrıca hayati önem taşıyan birçok ilaç piyasada yok. İlaç Takip Sistemi diye bir şey getirdiler çoğu zaman çalışmıyor.

 

“DOKTORLAR ÖZELE GEÇTİ”

Doktorlar için tam gün yasası çıkarıldı, dalında uzman olan doktorlar özel hastanelere geçti. Devlet hastanelerinde neredeyse uzman kalmadı. Hastaneler ise tamamen yetersiz. Hastalar koridorlarda yatıyor. Bir röntgen filmi çekimi için 3-4 ay sonrasına randevu veriliyor. Özel hastaneler SGK ile anlaşmalı ama bunlar da yüzde 50 ile yüzde 300 arası fiyat farkı çıkarıyor. Parası olan özel hastanelerden hizmet alabiliyor ama asgari ücretle çalışan ya da emekli olan vatandaşlar geçimlerini sağlayamazken, özel hastanelere nasıl gitsin?

Bana göre hiç bir ülkede eğitim ve sağlık hizmetleri para ile olmamalı. Bu zihniyette olan sistemler hep çökmüştür. En kısa sürede sağlıkla ilgili daha kalıcı iyileştirmelerin yapılmasını, her sınıfı kucaklayan bir sağlık sisteminin oluşturulmasını dilerim.”

 

“SARIYER’DEKİ SAĞLIK TESİSLERİ BİR AN ÖNCE BİTİRİLMELİ”

Sarıyer’de yaşayan vatandaşların birçok konuda olduğu gibi sağlık alanında da sorunlar yaşadığını ifade eden Fatik Eker, İsmail Akgün Devlet Hastanesi ile İstinye Devlet Hastanesi’nin yıllardır sırtladığı yükü artık taşıyamaz hale geldiğini belirterek, “İnşaatları devam eden Çayırbaşı Devlet Hastanesi, Huzur Mahallesi’ndeki eğitim ve araştırma hastanesi ile Cumhuriyet Mahallesi’ndeki ağız ve diş kliniğinin bir an önce tamamlanarak hizmete girmesi gerekmektedir. Ayrıca bunların yanısıra koruyucu sağlık hizmetleri, ana ve çocuk sağlığı ve engelli sağlığı için de gerekli merkezlerin halkımızın hizmetine sokulması lazım. Bunlarla ilgili yatırımların da bir an önce projelendirilmesi iyi olur” dedi. (Tuncay Dağlı)

 

besiktasbelediyesi