Son Dakika Haberler

CHP’nin bildirgesi AKP’yi gerdi… Babacan da konuştu

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CHP'nin ekonomik vaatlerini eleştirerek, "Son açıklanan paket şunu bir daha tekrar etti ki Cumhuriyet Halk Partisi'nin hiçbir zaman Türkiye'de iktidar olma hedefi yoktur, hayali yoktur. Eğer olsaydı böylesine sorumsuz, pervasız bir tutum ortaya koymazdı" dedi.

CHP’nin bildirgesi AKP’yi gerdi… Babacan da konuştu
Okunma : 203 views Yorum Yap

Babacan, New York’taki temaslarının ardından AA ve TRT’nin sorularını yanıtladı.

CHP’nin seçim vaatlerini de değerlendiren Babacan, açıklanan kalemlerin maliyetinin nasıl karşılanacağının ortaya konması gerektiğini söyledi. Babacan, şöyle konuştu:

“Şimdi böyle bir harcamayı açıklayan bir muhalefet partisinin mutlaka kaynakları da ortaya koyması lazım. ‘Bunun kaynağı nereden nasıl olabilir’ diye 13 yıldır iktidarda olan partinin ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak şöyle ben konuya baktığımda; bir, ne kadar harcama getiriyorsanız o kadar tekrar vergi getirmek zorunda kalırsınız. İki, o kadar ilave borçlanmak zorunda kalırsınız. Üç, para basmak durumunda olursunuz. Dört, nihayetinde IMF’den kredi kullanmaya mecbur duruma düşersiniz.

Bunlar muhalefet partilerinin daha önce yapmadığı işler değil. Şöyle CHP zihniyetinin evveliyatına bir bakın, diğer muhalefet partilerinin bir geçmişine bakın, bunların hepsi yapılmıştır. Yani Türkiye’nin artan harcamalarına karşılık vergi salmalar yapılmıştır bizden önceki dönemlerde. Borçlandırılmıştır Türkiye. Milli gelirinin yüzde 74’ü bir borçla teslim aldık biz, şu anda milli gelirin yüzde 33’ü kadar borcumuz var.”

“Sorumsuz, pervasız…”

Muhalefetin seçim için söylediği maddelerin Türkiye’yi adım adım eski noktaya götürecek politikalar olduğunu iddia eden Babacan, “Ha ‘şu kadar harcayacağız’ diyorlar, ‘bu kadar para dağıtacağız’ diyorlar, eğer kaynağını söylemiyorlarsa bunun tek sebebi, iktidar olma ihtimallerinin ve hayallerinin aslında hiçbir zaman gerçekçi olmadığıdır. İktidar olma ısrarında, iktidar olma iddiasında olan bir muhalefet partisinin ekonomik konulara ciddi yaklaşması lazım. Gerçekçi yaklaşması lazım” dedi.

Babacan, “Son açıklanan paket şunu bir daha tekrar etti ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir zaman Türkiye’de iktidar olma hedefi yoktur, hayali yoktur. Eğer olsaydı böylesine sorumsuz, pervasız bir tutum ortaya koymazdı” diye konuştu.

“Aldatan da olmadık aldanan da olmadık”

Başbakan Yardımcısı Babacan, yaklaşan seçimlerin ekonomiye olası etkilerine ilişkin soruları da yanıtlayarak, AKP olarak seçim dönemlerinde seçim ekonomisi tabirini kullanmadıklarını lügatlerinde de böyle bir tabirin olmadığını iddia etti.

Bunun muhalefet partilerince gündeme getirilen bir yaklaşım olduğunu anlatan Babacan, “Biz hep gerçekçi olduk. Asla aldatan olmadık ama aldanan da olmadık. Halkımızla, vatandaşlarımızla hep gerçekleri paylaştık ve yapılabilir gerçek politikalar üzerinden hareket ettik. Dolayısıyla bu seçim döneminde de gerçeklere dayanan rasyonel ve popülizme kaçmayan bir çizgimiz olacak” dedi.

ABD’nin faiz artırma kararı

Babacan, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım kararının olası etkilerine ilişkin soru üzerine, ABD’de ekonominin toparlanmasıyla beraber bir faiz artış sürecine gireceğinin ilan edildiğini hatırlattı.

Ancak bu faiz artışının ne zaman ve hangi hızda gerçekleştireceğine ilişkin netlik olmadığını belirten Babacan, “Son zamanlarda doların bütün para birimlerine karşı değer kazanmış olması hatta doların her şeye karşı değer kazanmış olmasının getirdiği bazı yeni komplikasyonlar var ve bundan da çok hoşnut olmadıklarını biz anlıyoruz” dedi.

Faiz artırımı kararının gelişmekte olan ülkeler üzerinde az ya da çok etkileri olabileceğini ifade eden Babacan, “Biz Türkiye olarak bütçemizi belirli bir disiplin altında yönetiyoruz. Merkez Bankamız para politikalarını ABD Merkez Bankası’nın faiz artıracağını da dikkate alarak yönetiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin dış dalgalanmalara karşı kırılganlığını azaltmak için makro ihtiyati tedbirler aldıklarını da iddia eden Babacan, dalgalanma olması durumunda ilgili kurumların gerekli önlemleri alabilecek kapasitede olduğunu savundu.

cmhuriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)