Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

CHP’nin Diyarbakır Sur raporu

Diyarbakır'ın abluka altındaki ilçesi Sur'da iki milletvekiliyle incelemelerde bulunan CHP heyetinin hazırladığı rapor yayınlandı

CHP’nin Diyarbakır Sur raporu
Okunma : 59 views Yorum Yap

Diyarbakır’ın abluka altındaki ilçesi Sur’da iki milletvekiliyle incelemelerde bulunan CHP heyetinin hazırladığı raporda, 24 binlik ilçe nüfusunun iki bine düştüğü, Ocak 2015 ile 5 Aralık 2015 arasındaki dönemde çatışmalar nedeniyle 523 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

sur-asker1-1

Diyarbakır’ın abluka altındaki ilçesi Sur’da iki milletvekiliyle incelemelerde bulunan CHP heyetinin hazırladığı raporda, 24 binlik ilçe nüfusunun 2 bine düştüğü, 1 Ocak 2015 ile 5 Aralık 2015 arasında çatışmalar nedeniyle 523 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Hürriyet’ten Rıfat Başaran’ın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayıyla Diyarbakır’a giden Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı ve İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’in genel merkeze sunduğu raporda, Diyarbakır ve ilçelerinde, 1 Ocak 2015 ile 5 Aralık 2015 arasındaki dönemde çatışmalar nedeniyle 171 güvenlik gücü, 195’i PKK üyesi ve 157 sivil olmak üzere 523 kişinin çatışmalar nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi. Raporda, 200 bini aşkının insan sokağa çıkma yasakları nedeniyle göç etmek zorunda kaldığı da ifade edildi.

sur-reuters3-2-1

Rapora, şöyle devam edildi: “Olabildiğince çok vatandaşla sohbet ettik. Herkes, bir konuya dikkat çekiyor; yaralanan kardeşlik.‘Kardeşlik dediğimiz, kardeşimiz olan batıda yaşayanların, bizim yaşadıklarımızı hissetmesi, anlamasıdır ve bize ses vermesidir’diyorlar. Batıda yaşayanlarla duygusal bir kopuş var. Düşük yoğunluklu savaş, daha büyük yoğunluğa ulaşmadan önünü almak lazım. Güvenlik güçlerinin tavrıyla ilgili şikâyetler var. Duvarlarda yazılan yazılar, zırhlı araçlardan yapılan anonslar, vatandaşa karşı küfür ve hakaretlerin adresinin, özel tim ve terörle mücadele şubesinden gelenler olduğu anlatılıyor. Okullar kapalı, sağlık ocakları kapalı, kurumların tamamı kapalı.”

Kaynak: CHP’nin Sur raporu

sariyerbelediyesi