Son Dakika Haberler

CHP’ye izin yok

Adalet Bakanlığı, milletvekillerinin tutuklu gazetecilerle görüşmek için yaptığı başvurulara yanıt bile vermiyor.

CHP’ye izin yok
Okunma : 179 views Yorum Yap

Cumhuriyet / İklim Öngel – Adalet Bakanlığı’nın cezaevindeki gazetecileri ziyaret etmek isteyen CHP’li milletvekillerinin izin taleplerine yanıt bile vermediği ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP’li Mehmet Metiner’in “FETÖ’cülerin cezaevinde ziyaret edilmeyeceği” yönündeki sözleri üzerine TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nu bugün olağanüstü toplantıya çağıracaklarını söyledi.

CHP Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, cezaevindekileri ziyaret etmek için Adalet Bakanlığı’na verdiği dilekçeye 15 gündür yanıt verilmediğini belirtti. Bakanlığı her gün aradığını belirten Salıcı, “Özel kalemin verdiği bilgiye göre dilekçem bakanın imzasında. Son dönemde cezaevinde tutuklanan gazeteci, yazar, siyasetçi ziyaret edebilen birine rastlamadım. Bir vekilin gözaltında bulunan, tutuklanan, neden suçlandığı net bilinmeyen bir kişiyi ziyaretinde ulusal güvenliği ya da yargının bağımsızlığını etkileyen ne olabilir?” dedi.

‘Neden korkuyorlar?’

Ziyaret için 2 kez dilekçe veren İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise cezaevindeki gazetecilerle görüşmek istediğini belirterek, “Gazetecilerle görüşmek ülkeyi hangi konuda tehdit ediyor. Bu ülke mensubuyla görüşmekten neden korkuyor” diye sordu. Bunun “cezaevlerinde kötü muamele” anlamına geldiğini dile getiren Tanal, “Demek ki içeride olan biteni gizlemek için çözümü görüştürmemede buldular” diye konuştu.

‘Amaç yalnızlaştırmak’

Gazetecilerle görüşmek için başvuruda bulunup da yanıt alamayan İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise her gazeteci tutuklanmasında dilekçesini yenilediğini belirterek “Amaç gazetecileri yalnızlaştırmak, onların sorunlarının kamuoyuna ulaşmasını, cezaevlerindeki kötü muamele iddiaları konusunda vekillerin fikir sahibi olmasını engellemek” dedi.

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de daha önce Balyoz, Ergenekon, KCK gibi davalarda yargılananlar ve tutuklu akademisyenlerle görüşmek için yaptıkları başvurulara olumlu yanıt geldiğini anımsatarak “Sayın Adalet Bakanı yine aynıydı. Anlam vermekte güçlük çekiyorum” dedi.

Komisyona çağrı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ağbaba, AKP’li Mehmet Metiner’in “FETÖ’cülerin cezaevinde ziyaret edilmeyeceği” yönündeki sözleri üzerine komisyonu bugün olağanüstü toplantıya çağıracaklarını söyledi.

Ağbaba, Metiner’e “Böyle bir şahsın komisyon üyesi olması bile utanç verici, insan haklarına aykırı” sözleriyle tepki gösterdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)