Son Dakika Haberler

‘Cihatçı teröristler sınırımızı aşmamalı’

Hükümeti olası göç dalgalarına karşı uyardığını belirten Kılıçdaroğlu “Suriye’deki cihatçı teröristlerin topraklarına girmesini bir şekilde önlemeli” dedi.

‘Cihatçı teröristler sınırımızı aşmamalı’
Okunma : 163 views Yorum Yap

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin yaklaşık iki saat süren Merkez Yönetim Kurulu’na başkanlık etti.

Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, İstanbul ve Kayseri’deki bombalı saldırılar ile Karlov’a yönelik suikaste ilişkin olarak, “AKP ülkeyi yönetemiyor, yönetme kabiliyetlerini kaybettiler. Ülkemizde bir büyükelçinin öldürülmesi utanç verici bir durum” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye, artık bir Ortadoğu ülkesi. Meclis’in yanıbaşında bir büyükelçiye yönelik suikast yaşanıyor. Aklım almıyor. Çankaya Belediye Başkanı’na talimat verdim, ÇSM’ye büyükelçinin ismini verecekler” ifadesini kullandı.

Toplantıda parti kurmayları, 15 Temmuz’dan sonra çok sayıda FETÖ’cü uzaklaştılırken, suikastçinin neden uzaklaştırılmadığının sorgulanması gerektiğini, eğer El Nusra ise de bu örgüte sempati besleyen birinin nasıl devlet kadrolarına yerleştirilebildiği sorusuna yanıt aranması gerektiği görüşünü benimsedi.

ESADCILIK SUÇLAMASI

Kılıçdaroğlu’nun Moskova’daki önceki gün üç dışişleri bakanının yaptığı görüşmeye ve imzaladığı deklarasyonun da değerlendirildiği toplantıda, “O deklarasyon CHP’nin parti olarak en başından ifade ettiği noktaya gelindiğinin de göstergesi” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.

Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, “Türkiye bölgedeki en güçlü aktörken artık aktör bile değil. Komşularımızın toprak bütünlüğüne karışılmamasını söylediğimizde bizi Esadcılıkla suçladılar, anlaşılıyor ki yakında Esad’ı ziyarete gidecekler” dedi. Kılıçdaroğlu’nun, Halep operasyonuna yönelik dikkatli davranılması gerektiğine vurgu yaptığı belirtilirken, “Türkiye Suriye’deki cihatçı teröristlerin topraklarına girmesini önlemeli. Hükümeti iyi niyetle uyarıyorum, tarihi sorumluluğumu yerine getiriyorum. Türkiye’nin başına yeni belalar açılmamalı. Selefi örgütlerin Türkiye’ye girmesine izin verilmemeli. Türkiye, güvenlik stratejisini yeniden gözden geçirilmeli. Türkiye’nin güney sınırında yuvalanan terör örgütlerinin, yeniden Türkiye’nin başına bela edilmemesi gerekiyor, aksi takdirde bu işin bedeli Türkiye’ye çok ağır olur” değerlendirmesini ilettiği ifade edildi.

UTANÇ ZİNCİRİ

Toplantının ardından bir açıklama yapan Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Anayasa değişikliği teklifine ilişkin olarak, “Bu ülkenin vatandaşlarının direnişiyle kurulmuş olan cumhuriyeti yok etme teklifidir. Bu açıkça bir rejim değişikliği teklifidir. Türkiye’nin savaşla, hep beraber, devrimle kurulan cumhuriyetini el kaldırıp indirerek yok edeceğini sananlara buradan bir çağrımız var, karşınızda Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkacak milyonları bulacaksınız” dedi.

Karlov’a yönelik suikastin “sıradan” bir saldırı olmadığına dikkat çeken Böke, “Başkentin kalbinde en güvenlikli olması gereken bölgede, Rus Büyükelçisi, bir polis tarafından katledildi. Suikasta dair yaşananlar bir utanç zinciri barındırıyor. Çünkü Türkiye kendisine emanet edilmiş bir diplomatı koruyamadı. Çünkü, büyükelçinin katili bir polis” ifadesini kullandı.

AYDINLARLA BULUŞULACAK

Toplantıda anayasa değişikliği teklifi de ele alındı. Kılıçdaroğlu’nun önceki gün grup toplantısında ifade ettiği anayasanın yeni bir diktatör yaratacağı, otoriter bir rejim kurulacağı, hiçbir vatandaşın, can, mal ve hukuk güvenliğinin kalmayacağı, yasama, yürütme ve yargının tek bir elde toplanacağı, aciz ve sembolik bir Meclis’in ortaya çıkacağı hususlarının 7 madde halinde broşür haline getirilmesi kararlaştırıldı.

“HER YURTTAŞIN MESELESİ”

Kılıçdaroğlu’nun bu çerçevede, “Türkiye’nin artık bir tek gündemi var, o da bu. Bu konuda duyarlı herkesi çaba içinde olmaya davet ediyorum. Anayasa değişikliği sadece CHP’nin değil, her yurttaşın meselesi” dediği, teklifin genel kurulda kabul edilip referanduma gitmesi durumunda eski genel başkanlar, eski MYK üyeleri, eski vekiller ve aydınları davet ederek, başkanlık sistemine karşı süreçte onlardan destek almayı tasarladığı da öğrenildi.

Toplantıda ayrıca, 1 Kasım seçimlerinde CHP’ye oy vermeyen 3 bin 631 parti üyesinin üyelikten çıkarılmasına karar verildi.

Kaynak: ‘Cihatçı teröristler sınırımızı aşmamalı’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)