Son Dakika Haberler

Çilem Doğan’a beraat değil 15 yıl hapis cezası verildi 

Çilem Doğan davasının karar duruşması Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Çilem Doğan’a beraat değil 15 yıl hapis cezası verildi 
Okunma : 159 views Yorum Yap

Evliliği boyunca kendisine şiddet uygulayan ve kendisini fuhuşa zorlayan kocasını öldürdüğü için yargılanan Çilem Doğan hakkında “Ağır tahrik altında kasten öldürme” suçundan 18 yıl hapis cezası verildi, mahkemedeki tutumu nedeniyle ceza 15 yıla indirildi. Kadınlar, Çilem Doğan’a meşru müdafaa kapsamında beraat kararı verilmesini istiyordu. Adana Kadın Platformu üyesi Fatoş Hacıvelioğlu, karardan “Öldürmeyip, öldürülmeyi bekleseydi” gibi bir sonucun çıktığını söyledi. Avukat Sevil Aracı da, “Bu dosyada uygulanmıyorsa meşru müdafaa, nerede uygulanacak?” diyerek karar tepki gösterdi.

2013 yılında evlendiği ve 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’u öldüren Çilem Doğan’ın “Yakın akrabayı öldürme” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya Adana Kadın Platformu’nun yanı sıra diğer illerden gelen pek çok kadın dayanışma amacıyla katıldı.

‘GÖZLERİM MOSMOR BU KORİDORLARDA GEZDİM’

Duruşmada, karar öncesi Çilem Doğan’a son sözü soruldu. Doğan şunları söyledi: “Benim şimdi 2.5 yaşında çocuğum var. Fuhuşa zorlamayla ilgili konuşmak istiyorum. Daha 28 günlük evliyken beni fuhuşa zorladı. Gidebileceğim bir yer olsa giderdim. Gidebileceğim başka bir yer vardı da, ben mi gitmedim? Sığınma evlerini burada öğrendim. Karakoldaki polisler keşke yönlendirseydi oraya da giderdim. Şu adliyenin dili olsa da konuşsa, koruma kararı alırken neler yaşadım. Gözlerim mosmor bu koridorlarda gezdim. Babam ‘Başımı belaya sokma, gelme’ dedi. Başka çarem yoktu, mecbur kaldım, keşke olmasaydı.”

MEŞRU MÜDAFAA KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİ

Karar duruşmasında sanık avukatları, Çilem’in sistematik şekilde fiziki, ekonomik ve psikolojik şiddete maruz kaldığına dikkat çekerek, öldürülme korkusu altında fiili işlediği için meşru müdafaa hükümlerinin uygulanmasını ve ceza verilmemesini istedi. Mahkeme heyeti Çilem Karabulut’a önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Eylemin haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getirerek 18 yıla düşürülen ceza da iyi hal indirimi de yapılarak 15 yıl hapis cezası kararı verildi. Oy çokluğuyla alınan karara karşı Mahkeme Başkanı Ogün Madan, tutuklu sanığa meşru müdafaa kapsamında ceza verilmemesi gerektiği yönünde muhalefet şerhi düştü.
Dava öncesinde açıklama yapan Adana Kadın Platformu, “Yarım aklınızla değil tüm kadınlığımızla Çilem Doğan’a özgürlük istiyoruz” pankartı açmıştı.

MEŞRU MÜDAFAA BAŞKA NEREDE UYGULANACAK?

Kararı Evrensel’e değerlendiren sanık avukatlarından Adana Kadın Platformu Üyesi Fatoş Hacıvelioğlu, karardan “Öldürmeyip, öldürülmeyi bekleseydi” gibi bir sonucun çıktığını söyledi. Kararda, şiddetin sadece olay anına sıkıştıran bir bakış açısının yansıması olduğunu dile getiren Hacıvelioğlu, koruma kararlarına rağmen şiddet görmeye devam etmesi, Hasan Karabulut’un polis vurmuş olması ve oradan ceza almaması, Çilem’in kendisini polise şikayet ettiğinden haberdar olduğunu bilerek eve geldiğini düşündürecek olayların gelişmesi gibi Çilem’de korku yaratacak unsurları mahkemede görmediklerini söyledi. Savcılığın mütalaasında “O gün az dayak yedi” dediğini ifade eden Hacıvelioğlu, mahkmeme başkanının şerhinin önemli olduğunu belirterek kararı temyiz edeceklerini ve Çilem için kampanya başlatacaklarını söyledi.

“Gidecek bir yerim kalmadı. Çaresizdim” diyen Çilem’in söylediklerinin her şeyi açıkladığını ifade eden Doğan’ın avukatlarından Adana Kadın Platformu üyesi Sevil Aracı da, “Meşru müdafaa uygulanacak yegane dosyalardan biri olan dosyada verilen karar hakkaniyetli değil. Bu dosyada uygulanmıyorsa meşru müdafaa, nerede uygulanacak?” diyerek karar tepki gösterdi. Çilem’in yaşadığı şiddetin belgelerle ispatlanabilir durumda olduğunu ifade eden Aracı, Yargıtay’dan ceza almaması yönünde bir karar çıkmasını beklediklerini söyledi.

 

Kaynak: Çilem Doğan’a beraat değil 15 yıl hapis cezası verildi – Evrensel.net

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)