Son Dakika Haberler

Cinsel isteksizlik nedir, neden olur?

Ülkemizde kadınlarda en sık görülen cinsel problemin cinsel isteksizlik olduğunu söylesek hiç de abartmış olmayız.

Cinsel isteksizlik nedir, neden olur?
Okunma : 143 views Yorum Yap

Bu konuda bir uzmana danışan kişi sayısı gerçekte bu sorunu yaşayanlardan çok daha az, çünkü bir şekilde hayata cinsellik yaşamadan da devam eden veya canı istemese bile ilişkiyi kurtarmak adına görev olarak birliktelik yaşayan bir sürü kadın var.

Cinsel Soğukluk olarak da bilinen Cinsel İsteksizlik; cinsel ilişki sırasında zevk almama, cinsel birliktelik yaşama sıklığının azalması, giderek daha kaçınır hale gelmek, sevişmeyi reddetmek, bununla ilgili kaygılanmak. Partnerle sevişmek istememek dışında, mastürbasyon ve cinsel objelere ve fantezilere karşı da isteksiz olmak gibi durumların bir veya birden fazlası birlikte olabilir.

Bu tür sorunlar zaman zaman herkes tarafından yaşanabilse de kişinin hayatında belirgin bir sorun ve zorluk oluşturmaya başlamışsa ve tekrarlayıcı ve yineleyici olarak devam ediyorsa o zaman bir uzmana danışılması tavsiye edilir. Sevişmenin hem bireysel hem de partner ilişkisine olan faydaları saymakla bitmezken neden zeki bir canlı olan kadın, cinselliği hayatından çıkarır?
Bunun birden fazla nedeni olabilir; Öncelikle kişinin kendisine bağlı nedenler olabilir. Bu nedenlerden bazıları genel sağlık durumuyla ilgili olabilir.

Örneğin depresyonda olan birisi hayata dair hiçbir şeyden zevk almadığı gibi, cinsellik de aklına gelmez. Bir diğeri iç salgı bezleriyle ilgili olabilir. Tiroid bezi hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları, prolaktin yükseklikleri gibi. Kişinin yaşam kalitesini bozan karaciğer, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklar pek tabii cinsel isteksizliğe sebep olabilir.

Bazen yaşlılık ve menapoz durumlarında, gebeliğin bazı evrelerinde, emzirme döneminde de cinselliğe karşı ilgi azalabilir. Yetiştirilme şekli, cinselliğin tabu olduğu sosyokültürel ortamda yetişme, cinsellik hakkında daha önce yaşanmış olumsuz deneyimler, cinsel bilgi eksikliği veya doğruluğuna inanılmış yanlış bilgiler de cinsel isteksizlik yapabilir. Psikolojik gelişim evrelerinden birinde saplanma özellikle oidipal dönem denilen ortalama 3-6 yaş arasındaki gelişim evresiyle ilgili sorunlar bilinçaltı düzeyinde sinsice cinsel isteksizliğe sebep olabilir.

Cinsellik sıklıkla iki kişi ile yaşanan bir eylemdir. Burada birlikte olunan kişinin fiziksel özellikleri, sigara, alkol, temizlik alışkanlıkları gibi alışkanlıkları, partnerine davranış şekilleri de devreye girer. Partnere karşı hissedilen öfke, nefret, kızgınlık gibi duygular, iletişim problemleri, aldatma, aldatılma gibi evlilik sorunları da o kişiye karşı cinsel isteği azaltabilir veya yok edebilir.
İnsanlar zevk aldıkları ve başarılı oldukları şeyleri yapmak isterler.

(Dr. Dilek Öcal –  Milliyet)

Haerin tamamı için Kaynak: Cinsel isteksizlik nedir, neden olur?