Son Dakika Haberler

Cinsel Şiddete Karşı “Bizim de Payımız Var” Kampanyası

ABD'de cinsel saldırıyla mücadele ve mağdurların desteklenmesi için “It’s on us” (Bizim de payımız var) kampanyası başlattı. Beyaz Saray öncülüğündeki kampanyaya feminist örgütlerden Microsoft'a birçok kurum destek veriyor.

Cinsel Şiddete Karşı “Bizim de Payımız Var” Kampanyası
Okunma : 102 views Yorum Yap

Beyaz Saray, sivil toplumdan ve özel sektörden onlarca partnerle birlikte cinsel tacize karşı “It’s on us” (Bizim de payımız var) başlıklı bir kampanya başlattı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, kampanyayı Oscar töreninde tanıttı. Oscar izleyicilerini kampanyanın web sitesine girerek, cinsel saldırıların önlenmesine ve mağdurların korunmasına katkıda bulunmaya çağırdı.

Biden’ın konuşmasının ardından Lady Gaga, En İyi Özgün Şarkı dalında Oscar’a aday olan “Til It Happens to You” parçasını seslendirdi. Cinsel saldırı mağdurlarıyla sahne alan Lady Gaga, “Başınıza gelene kadar, bunun nasıl hissettirdiğini bilemezsiniz” dedi.

“İzlemek yerine çözümün parçası olacağız”

 

Kampanyanın web sitesine girenler “sorunu izlemekle yetinmeyeceklerine ve çözümün bir parçası olacaklarını” taahhüt ediyor.

Kampanya kapsamında profil fotoğrafını değiştiren katılımcılar “Rızaya dayalı olmayan cinsel ilişkiyi cinsel saldırı olarak tanımladığıma, rızanın olmadığı ya da rıza göstermenin mümkün olmadığı durumlara müdahale edeceğime, cinsel saldırının kabul edilemez olduğu ve mağdurların destek bulduğu bir çevre yaratacağıma söz veriyorum” diyor.

Kampanyaya Microsoft’tan MTV’ye, Feminist Majority Foundation’dan bilgisayar oyunu üreticisi EA’ya (Electronic Arts) birçok kurum destek veriyor. Kampanya kapsamında verilen önerilerden bazıları şöyle:

* Rıza gönüllü ve karşılıklı bir şeydir. Herhangi bir zaman geri çekilebilir.

* Geçmişte rıza gösterilmesi, mevcut durumda ve gelecekte rıza gösterileceği anlamına gelmez.

* Eğer zorlama, korkutma ve tehdit varsa rıza yoktur.