Son Dakika Haberler

Çocuk Filmleri Festivali Eskişehir’de başladı 

Eskişehir'de düzenlenen 13'üncü Çocuk Filmleri Festivali başladı.

Çocuk Filmleri Festivali Eskişehir’de başladı 
Okunma : 70 views Yorum Yap

ESKİŞEHİR, (DHA)- Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Vakfı’nın işbirliğiyle Eskişehir’de düzenlenen 13’üncü Çocuk Filmleri Festivali başladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’ndeki Çocuk Filmleri Festivali açılışına Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Akar, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, TÜRSAK Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Okan ile çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye’de ilk defa bir uluslararası animasyon filminin görme ve işitme engelliler için sesli betimlemeli olarak gösterildiği açılış töreni, aynı zamanda işaret diliyle anlatıldı.

Eskişehir’de 29 Ekim-2 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenlenen dünyada ödül almış animasyon filmlerin ücretsiz gösteriminin yanı sıra, hikaye anlatımı ve animasyon atölyelerinin de gerçekleşeceği 13’üncü Çocuk Filmleri Festivali’nde Toronto Uluslararası Film Festivali 2015’te En İyi Kısa Animasyon Ödülü’nü kazanan ‘Deniz Tutkusu’ adlı film gösterildi.

Açılış töreni öncesinde Yarışma Filmleri Ana Jüri Atölyesi düzenlendi. Atölyeye katılan ve yaşları 7-12 arasında değişen Çocuk Jürisi festivalin yarışma bölümündeki filmler arasından ‘Sisler Arasında’ filmini en iyi film olarak seçti.

13’üncü Çocuk Filmleri Festivali’nde dünya çapında ödülller almış toplam 30 film Eskişehirli çocuk izleyicilerle buluşacak. Her gün ücretsiz olarak gösterilecek olan animasyon filmleri, ‘Masalcı Abla’ Fulya Aksular tarafından seslendirilecek.

 

Kaynak: Çocuk Filmleri Festivali Eskişehir’de başladı – Gerçek Gündem