Son Dakika Haberler

Cumhur ittifakından Cemevi’ne red!

Cumhur İttifakı, 12 Şubat 2021 Cuma günü, İBB meclisinde Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi yapıldığı arazi, Planlara ve Paftaya işlenmesine red oyu verdi.

Cumhur ittifakından Cemevi’ne red!
Okunma : 53 views Yorum Yap

08.07.2013 tarihli Sarıyer Belediyesi Meclisinden oy birliği ile, 13.09.2013 tarihinde İBB Meclis’inde oy birliği ile geçen Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi yapımına izin kararları kararı alınmıştı. Yıl 2021 ne oldu da 7.5 yıl sonra bazı kararlar değişti. Bugünde kadar planlara ve paftaya işlenmesi gereken işlemler siyaset değişikliğinden dolayı mı bugün reddediliyor.

Cumhur İttifakı, 12 Şubat 2021 Cuma günü, Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi yapıldığı arazi, Planlara ve Paftaya işlenmesi gereği gündeme alınırken, Cumhur İttifakı, İBB Meclis toplantısında almış olduğu kararla 3 nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu vermiş olduğu görüş doğrultusunda reddetti.

7,5 YIL SONRA NE DEĞİŞTİ

İBB Meclis Üyesi Nizamettin Günel İBB Meclis sayesinde yapmış olduğu Sarıyer İmam Hüseyin Cemevi durumu nedeni ile konuştu.

CHP Sarıyer Grup Başkan Vekili İBB Gecekondu Mesken Komisyonu Üyesi Nizamettin Günel, Sarıyer’deki Cemevi alanındaki imar planı değişikliğinin kabul edilmemesi doğru değildir.

BİR ANDA NE OLDU DA KARAR DEĞİŞTİ

Nizamettin Günel İBB Meclisinde oylama öncesi şunları söyledi.

“Sarıyer’de bir Cemevi yapıldı, Yaklaşık orada 400 bin nüfus yaşıyor, bu nüfusun en az 1/3’i alevi vatandaşların yaşamış olduğu bir bölge, burada Sivil Toplum kuruluşlarının MHP, Ak Parti’nin ve orada yaşayan tüm insanların bir araya gelerek, yapmış oldukları mahallelerde çalışmalarda dahil “Cumhuriyet Mahallesi’nde” tüm esnaflar gezilerek bir karar alındı. Bu kararla ilgili olarak da “ buraya Cemevi yapılması için oy birliği ile o bölgedeki insanlar tarafından onaylandı”, bunun üzerine alan 22 bin 832 metrekare, bunun üzerine yapılan Cemevinin olduğu yer 830 metrekare, bunun içinde Sarıyer Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesinden oy birliği ile geçti bu karar, herhangi bir şekilde bir karşı çıkış olmadı ve herkes oy birliği ile karar verdi. Fakat bunların planlara ve paftalara işlenmesi gerekiyordu, Bu dönemde de planlara ve paftalara işlenmesi doğrultusunda meclis gündemine geldi, maalesef şöyle bir karar çıkıyor, 3 nolu Tabiat Varlıkları Kurulunun vermiş olduğu görüş doğrultusunda İBB meclisinde AK Partili arkadaşlarımızın oyları ile bu reddediliyor. 3 numaralı Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu görüşleri doğrultusunda hareket ediyor, burada halbuki daha önceki meclis üyesi arkadaşlarımız bunları bilmiyor muydu. Bir anda ne oldu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu konuda Tabiat Varlıklarının görüşü alınması konusundaki gündeme getiriyor ve bunu reddetiyor. Biz bu görüşe kesinlikle katılmıyoruz. Çünkü şu anda üzerinde bu Cemevi var. Sarıyer’inde tek Cemevi.”

İBB Meclis Gündem Maddesi

 

İBB Meclis Komisyon Raporu