Site icon

Cumhuriyet bir yaşam biçimidir.

1923’te yanan bağımsızlık meşalesini Atatürk ve Cumhuriyet sevdalıları sonsuza kadar sürdürmeye kararlı.

Yazar Sunay Akın’ın ” Futbolcu dediğin Ergin Keleş gibi olacak, topa kafasıyla değil beyniyle vuracak” dediği Trabzon’un “bıçkın” delikanlısı Sivassporlu futbolcu Ergin Keleş’i ne attığı gollerden ne kaçırdığı paslardan ne forvetliğinden ne referandum da ırkçı “şeytan”ca “sen de var mısın” söylemlerinden, ne “İzmir Marşı”nı siyasi bulmayışından, ne Milli takım kaptanlığına güvenip uçakta adam dövmeyişinden, kimsenin ümüğünü sıkmamasından, ne futbolla siyaseti karıştırmamasından, birilerinin gözüne gireceğim diye sahalarda Rabia işareti yapmaması, cemaatlere yakınlığıyla gündeme gelmeyişi ve bunun tam aksine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında Atatürk’e ve Cumhuriyet’e sahip çıkışı, bilgisi, birikimi ve düzgün diksiyonuyla gündeme bomba gibi düştü Ergin Keleş.

Maç öncesi bir sunucunun sorusuna sporu bir kenara bırakıp günün anlam ve önemini cesurca verdiği röportaj bir anda “sosyal medyada” birinci sıraya oturdu.

Ergin Keleş’in konuşması şöyle idi!

“Tabii bugün biraz sözlere futbol ile başlamak ayıp olur diye düşünüyorum. Bugün var olduğumuz günden beri esareti kabul etmemiş, bağımsızlığa aşık olmuş bir milletin egemenliğini kayıtsız ve şartsız bir şekilde kendi ellerine aldığı, bunu da tüm dünyaya haykırdığı bir gün bugün. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı büyük bir onurla, büyük bir gururla kutluyorum. Bu güzel günü bize armağan eden Ebedi Başkomutanımız Gazi Mareşal Mustafa Kemâl Atatürk’ü ve bu vatan için mücadele vermiş bütün o güzel insanları özlemle, saygıyla, rahmetle anıyorum. Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun!

Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği gibi. “Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir. Çünkü ırk meselesidir, ırkın ıslahı ve kişi asayişi meselesidir ve hatta biraz da medeniyet meselesidir.”

 

Nurhayat Şen

Exit mobile version