Son Dakika Haberler

Cumhuriyet Gazetesi – Koç: İhracat için hedef 10 milyar dolar

Cumhuriyet Gazetesi - Koç: İhracat için hedef 10 milyar dolar

Cumhuriyet Gazetesi – Koç: İhracat için hedef 10 milyar dolar
Okunma : 94 views Yorum Yap

Tofaş’ın Ar-Ge sürecine liderlik ettiği Egea Projesi’nin ikinci modeli Fiat Egea Hatchback’in üretimi Bursa’da düzenlenen törenle başladı.

Mustafa Koç’un vefatından sonra Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanılı’ğına atanan Ömer M. Koç da ilk açıklamasını Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Koç Holding işbirliğiyle faaliyetlerini sürdüren, 7 global markaya binek ve ticari araç üretimi gerçekleştiren Tofaş fabrikasında düzenlenen törende yaptı. Ömer M. Koç, “Bugünün benim için ayrı bir önemi var. Tofaş’ta ilk kez sizlerle bir araya geliyor, buradan sizlere ilk defa hitap etmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

 

10 milyar dolar ihracat

Ömer M. Koç, Tofaş’ın, son yıllarda tarihi yatırımlar gerçekleştirerek en kuvvetli dönemini yaşadığını anlatarak, “Üretimine başladığımız Egea Hathback ile bu başarının daha da ilerilere taşınacağına inanıyorum. 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen Egea ailesi kapsamında, 2023’e kadar 1.3 milyon adet üretim ve 10 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” dedi. Tofaş’ın son yıllarda gerçekleştirdiği 1.5 milyar doların üzerindeki yatırımla ürün gamını yenilediğini anlatan Koç, bugün 7 değişik marka için üretim yapan tek otomotiv şirketi oluklarını anlattı.

Koç, “Topluluğumuzu 2007- 2014 dönemindeki toplam Ar- Ge harcaması 4.6 milyar lira olmuştur. Geçen sene 1.3 milyar Ar-Ge harcaması yaptık. TÜİK verilerine göre ülkemizde özel sektör harcamalarının yüzde 13’ü grubumuz tarafından gerçekleştirildi. 15 Ar- Ge merkezimizde 4 bin mühendisimiz çalışmakta. Bu sebeple 2015’te en başarılı olan ilk üç Ar-Ge merkezi olduk” diye konuştu.

 

Mustafa Koç’u özlemle anıyoruz

21 Ocak’ta hayatını kaybeden Mustafa Koç’u rahmet ve özlemle andığını söyleyen Ömer Koç, “Kendisi çok önem verdiği Egea’yı akıllı proje olarak adlandırmıştı. Akıllı proje, çünkü Egea’yı hem iç pazardaki konumumuzu güçlendirecek hem de önemli ihracat potansiyeli yaratacak bir model ailesi olarak görüyordu. Nitekim sedan modelinin Avrupa pazarlarında, öngörülenin üzerindeki başarısı, önümüzdeki aylarda Amerika kıtasına ihracatının başlayacak olması, alınan yatırım kararının ne kadar isabetli olduğunu kanıtlıyor. Bugün üretimine başladığımız Egea Hathback ile bu başarının daha da ilerilere taşınacağına inanıyorum. Egea projesinin geliştirilmesinde ve üretiminde emeği geçen tüm mühendis ve işçi arkadaşlarıma gönülden teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.

 

Kaynak:Koç: İhracat için hedef 10 milyar dolar