Son Dakika Haberler

Darbeci general itirafçı oldu

FETÖ imamı Adil Öksüz’ün subaylarla toplantı yaptığı ev incelendi.

Darbeci general itirafçı oldu
Okunma : 72 views Yorum Yap

Evde, Akar’dan darbe bildirisini okumasını isteyen subayın parmak izi bulundu.

Darbe girişimi sonrası gizli tanık olan ve İzmir’de ifade veren bir general, halen aranan ‘Hava Kuvvetleri imamı’ Adil Öksüz ile birlikte ‘’Darbe toplantısı” yaptıklarını açıkladı, toplandıkları evin adresini de verdi.

Evde yapılan incelemede alınan parmak izlerinden biri, darbeci Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ın parmak izleriyle eşleşti. Harmancık, Akıncı Üssü’nde “Ölümü göze aldık” diyerek Hulusi Akar’dan ‘’Yurtta Sulh Konseyi” imzalı darbe bildirisini okumasını istemişti.

TEBLİĞ EDEN ‘İMAM’ ADİL ÖKSÜZ

Gizli tanık olan generalin ifadesine göre, Adil Öksüz, YAŞ üyesi Akın Öztürk, Kuzey Deniz Saha Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, Genelkurmay Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile Ramazan Bayramı tatili süresince Ankara’da bir villada buluştu.

Darbeye katılacak komutanlar, teker teker çağırılıp görevleri tebliğ edildi. İfadenin ardından harekete geçen savcılık, adresi tespit etti, polis de villadan parmak izi örnekleri aldı. Parmak izleri karşılaştırıldı. İzlerden biri, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Harmancık’ın parmak izi ile eşleşti.

AKAR’A BİLDİRİYİ OKUTMAK İSTEMİŞTİ

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, mağdur sıfatıyla verdiği ifadede, Tuğamiral Harmancık’ın, kendisinden darbe bildirisini okumasını istediğini söylemiş ve “Ömer, elinde 2 yapraktan oluşan bir metni okudu ve ardından bana uzatarak ‘Komutanım siz bunu imzalayıp TV de okursanız her şey çok güzel olacak” dedi. Ömer, Meclis bombalanırken, ölümü göze aldıklarını söylüyordu” demişti.

Bu arada yapılan soruşturmada, 15 Temmuz gecesi, Org. Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarının rehin tutulduğu Ankara’daki Akıncı Üssü’nde, örgütün ‘Hava Kuvvetleri imamı’ Adil Öksüz’ün yanı sıra, 6 sivilin daha olduğu ortaya çıktı. Bu isimlerden 5’i tutuklandı, 16 Tummuz’da serbest bırakılan Öksüz dışındaki bir sivil imam ise aranıyor.

Sözcü / Asuman Aranca