Son Dakika Haberler

Davutoğlu da sıfırlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Ocak'ta Bakanlar Kurulu'nu Kaçak Saray'da toplayacağını açıkladı. Başbakan Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Arınç'ın tepkisini alan 'Özel Danışmanı' Binali Yıldırım'ı ise korudu.

Davutoğlu da sıfırlandı
Okunma : 66 views Yorum Yap

Hükümet içinde yürüyen, Bakanlar Kurulu’nun Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanması tartışmasına dair Erdoğan dün ilk kez konuştu. Arınç ve Davutoğlu’nun toplantının yapılıp yapılmayacağına dair açık bir beyanda bulunmamasına Erdoğan “19 Ocak’ta Beştepe’de Bakanlar Kurulu’nun toplayacağım” karşılığını verdi. Arınç ve Davutoğlu tarafından açık biçimde eleştirilen Binali Yıldırım’ı ise “Tarih vermemiş” diyerek korudu.

YILDIRIM’A SAVUNMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerdeki Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesine dair tartışmalara Türk-İş’e yaptığı ziyaret sonrasında ilk kez değindi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “5 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’na Erdoğan başkanlık edecek” açıklaması üzerinden Binali Yıldırım’a gösterdikleri tepkilere karşılık Yıldırım’ı koruyan Erdoğan “Binali Bey’in böyle bir tarih verip vermediği konusunda ‘Ben böyle bir tarih vermedim’ diyor” dedi.

Ancak 26 Aralık’ta yaptığı ‘5 Ocak’ açıklaması kamuoyunda ses getirmesine rağmen Binali Yıldırım hiçbir yalanlama yapmamıştı. AKP veya Erdoğan taraflarından da 26 ve 27 Aralık’ta Davutoğlu ve Arınç’ın art arda yaptığı açıklamalar öncesinde bu tarihe yönelik bir yalanlama gelmemişti.

KESİN TARİH: 19 OCAK

Seçimler öncesinde “Anayasa’da bulunan yetkisini kullanacağını söylediğini” vurgulayan Erdoğan, Arınç ve Davutoğlu’nun yaptıkları açıklamalarda Bakanlar Kurulu’na başkanlık konusunda net konuşmamasına karşılık ‘19 Ocak’ tarihini verdi. Başbakan Davutoğlu ile konuyu görüştüğünü söyleyen Erdoğan “Ayın (Ocak) 19’unda ben Bakanlar Kurulu’nu Beştepe’de (Kaçak Saray) toplayacağım. Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edeceğim” açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanı üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın” sözleri de dikkat çekti. Hem bu tartışmalara hem de Bülent Arınç’ın “Cumhurbaşkanı istediği zaman Başbakanımızla görüşerek bir toplantı istemek yetkisine sahiptir” sözlerine cevap niteliğinde konuşan Erdoğan “Alışılmış bir cumhurbaşkanı olamayacağını” yineledi ve Bakanlar Kurulu ile böyle toplantıları “Belli aralıklarla, zaman zaman” yapabileceğini söyledi.

***

Selvi’den uyarı: Aman bozmayın!

Kaçak Saray ile Hükümet arasındaki Bakanlar Kurulu tartışmasının su yüzüne çıkması üzerine Erdoğan’a yakın isimlerden Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi de konuya değindi. Dünkü yazısında “AK Parti’nin başına gelebilecek en büyük musibet Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki bir sürtüşme görüntüsü olur” uyarısı yapan Selvi “Birlik ve bütünlüğü” korumanın AKP’nin “En önemli vasfı” olması gerektiğini söyledi.

Birgün