Son Dakika Haberler

Davutoğlu fireleri böyle savundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 4 eski bakanın Yüce Divan’a sevk edilmemesine ilişkin,

Davutoğlu fireleri böyle savundu
Okunma : 118 views Yorum Yap

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 4 eski bakanın Yüce Divan’a sevk edilmemesine ilişkin, “Var olan iddialar sonucunda belli bir sonuca ulaşılmıştır herkesin buna saygı göstermesi gerekir. Hiçbir milletvekilimizi herhangi bir şekilde yönlendirme ya da baskı olmamıştır. AK Parti blok olarak oy vermiş olsaydı, baskı yapıldı denilecekti, AK Parti etik ve doğru olanı yapmıştır” açıklamasında bulundu.

Londra temaslarını sürdüren Davutoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamalarla, 4 eski bakan Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a gönderilmemesin değerlendirdi.

Başbakan, şu açıklamaları yaptı:

“Sevindirici olan şudur; Türkiye’de bu tür konular yasal süreç içerisinde, olması gerektiği şekilde seyretmektedir. Bir soruşturma komisyonu herhangi bir ihsas-ı rey olmadan değerlendirir ve Genel Kurul’a gönderir. Genel Kurul’da itiraz olursa, ki oldu, oylama yapılır ve her bir milletvekili hür iradesiyle oylama yapılır. Prosedür budur. Ben en başından beri açık ve net bir tavır sergiledim. Bu yasal sürece herkes saygı gösterdi. Partimiz tarafından Soruşturma Komisyonu süresince hiçbir müdahalede bulunulmadı. Genel Kurul’da da arkadaşlarımız kendi iradeleriyle bir sonuca ulaştılar. Bir kere bu sonucun ortaya çıkardığı net tavır şöyledir; 17-25 Aralık komplolarının daha sonra 19 Ocak MİT tırlarına yapılan ve hatta daha önce MİT müsteşarımıza yapılan süreçlerin bütünü bir darbe girişimi olarak tescil edilmiştir. Bu anlamda hukuki süreç zaten sürüyor. Hukuki olarak da atılacak adımlar bellidir. Var olan iddialar sonucunda belli bir sonuca ulaşılmıştır herkesin buna saygı göstermesi gerekir. Benim bu ziyaretim çok önceden, aylar öncesinden planlanmıştır. Eğer geçen hafta Soruşturma Komisyonu raporu tamamlanmış olsaydı ve Genel Kurul’a intikal etmiş olsaydı, geçen hafta Ankara’daydım ve katılacaktım. Ya da gelecek hafta olsaydı yine Ankara’da olacaktım ve katılacaktım. Ama bütün bu sürecin normal bir süreç olduğunu herkesin görmesi lazım. Vekaletimi verdiğim arkadaşlarımız oyumu kullandı. Dolayısıyla bu ziyaretle Genel Kurul oylaması arasında bağ kurmak herhangi bir şekilde anlam taşıyan bir husus değil.

-“AK PARTİ YASAL OLAN, ETİK VE DOĞRU OLANI YAPMIŞTIR”-

AK Parti içindeki farklı kanaatler, oylama esnasında ortaya çıkan tutum konusunda ise, aslında bu bizim yasal sürece saygı gösterdiğimizi ortaya koyan bir tutumdur. Hiçbir milletvekilimizi herhangi bir şekilde yönlendirme ya da baskı olmamıştır. Olması gereken de budur. Eğer muhalefet blok olarak oy vermişse bu şu anlama gelir; ya bir grup kararı var ki bu yasal değildir ya da bir baskı var ki bu da bu sürecin ruhuna özüne aykırıdır. AK Parti neticede darbelere karşı birliğini, beraberliğini göstermiştir. Bu anlamda açık ve net tutum takınılmıştır. Farklı görüşlere sahip olan arkadaşlar olmuşsa bu da sürecin doğal olarak seyretmesi gereken şeklini göstermektedir. Eğer AK Parti blok olarak oy vermiş olsaydı, bu sefer de muhtemelen AK Parti yasalara aykırı olarak grup tavrı aldı ve yönlendirme, baskı yapıldı milletvekillerine denilecekti. AK Parti yasal olan, etik ve doğru olanı yapmıştır. Bu konuda da her zaman kurallara saygı gösterir, göstermeye devam edeceğiz. Bunun dışında yapılan yorumlar spekülasyonlardan ibarettir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)