Son Dakika Haberler

Davutoğlu-Kurtulmuş kavgası büyüyor!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki kavga sürüyor.

Davutoğlu-Kurtulmuş kavgası büyüyor!
Okunma : 199 views Yorum Yap

OdaTV – Numan Kurtulmuş’un “Suriye politikası baştan yanlıştı” şeklinde sözleri Erdoğancı ve Davutoğlucu medyayı ikiye bölmüştü. Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi Numan Kurtulmuş’u topa tutarken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Star gazetesi de Ahmet Davutoğlu’nu eleştirmişti.

Kavga bugünde aynı gazeteler üzerinden devam etti. Karar gazetesi yazarı Elif Çakır, Numan Kurtulmuş’u eleştirdi. Star gazetesi yazarı Ahmet Kekeç ise, Ahmet Davutoğlu’na çok ağır ifadelerle yüklenerek AKP içinde “sinsi muhalefeti” oluşturdukları iddiasında bulundu. Türkiye’nin Başika’dan çekilmesi kararı sonrasında Davutoğlucu AKP’lilerin muhalefet ettiklerini belirten Ahmet Kekeç, “Yürüttüğünüz rezilce muhalefet, sadece tıynetinizi değil, angajmanlarınızı ve kötü niyetinizi ele verir. Vazgeçin bu işten!” dedi.

Ahmet Kekeç’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Şam’da Cuma namazı kılacaklardı… Başika’da ne yapacaklardı kim bilir…

Şimdi de, “Başika’yı verdiler” diye feveran ediyorlar.

Hayır, CHP’liler değil.

Kendilerini “AK Parti’li” olarak tanıtan kimi unsurlar…

Bir önceki Başbakan’a yakınlığıyla biliniyorlar ve “sinsi muhalefet”in en sofistike örneklerini sunuyorlar.

Başika’yı vermedik… Almadık ki, verelim.

Irak devletinin toprakları içindeki bir bölgeye (“vatan toprağı” olmayan bir bölgeye), Irak hükümetinin isteği üzerine (eğitim için) küçük bir birlik gönderdik.

İki ülke arasındaki anlaşma bunu gerektiriyordu.

İki ülke arasındaki anlaşma, şimdi, bu birliği çekmeyi gerektiriyor.

Hepsi bu!

Dolayısıyla, “verdiler, peşkeş çektiler” diye yürüttüğünüz rezilce muhalefet, sadece tıynetinizi değil, angajmanlarınızı ve kötü niyetinizi ele verir. Vazgeçin bu işten!”

NUMAN KURTULMUŞ’A SERT ELEŞTİRİLER

Elif Çakır bugünkü yazısında, Numan Kurtulmuş’un “Suriye politikası baştan yanlıştı” ifadelerini eleştirerek, “Benim anlamadığım ise AK Parti hükümetine yakın ve bugüne kadar ‘Türkiye’nin Suriye politikasının doğru’ olduğunu savunan, ahlaki bulan, insani bulan medyamızın ve AK Partili milletvekillerinin bu ‘sorunlu açıklamaya’ tepki göstermemeleri ve ‘Numan Bey, Numan Bey, ne diyorsunuz, Suriye politikamızın neresi yanlıştı bir açıklayın” diye sormamaları oldu! Tuhaf.”

Elif Çakır’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bu açıklamayı yapan Numan Kurtulmuş için ise durumun “oldukça” farklı olduğunu söylememiz gerekiyor!

Eğer çıkıp “Baştan beri Suriye politikalarının yanlış olduğuna inananlardanım” diyorsa bu durumda kendisinin bazı soruları da aynı samimiyetle cevaplaması gerekmektedir. Ki HAS Parti Genel Başkanlığı döneminde sürekli altını çizdiği “ilkeli siyasetçi” olmak biraz da bunu gerektiriyor. Çok değil biraz!

AK Parti’de sıradan bir milletvekili değil Numan Kurtulmuş! HAS Parti Genel Başkanlığı’ndan AK Parti’ye transfer olduğu 2012 Ekim ayından bu yana hükümetin tepesinde yer aldı.

Bugün “Baştan beri yanlış olduğuna inananlardanım” dediği Suriye politikalarını “düzeltme, değiştirme” yetkisine ve etkisine sahip birisiydi. Dahası o yanlış bulduğu politikaları “hükümet sözcüsü” olarak tüm kamuoyuna açıklamışlığı var!

Madem ki yanlış buluyordu, dört yıl boyunca neden hiçbir gün ağız ucuyla dahi “Suriye politikalarını” eleştirmedi, yanlış demedi, hatalı bulduğunu açıklamadı!

Dört yıldır, AK Parti’de Genel Başkan Yardımcısı, Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü olarak görev yaptı, yapmaya da devam ediyor! Ne değişti?

“Suriye politikalarını yanlış buluyordum” açıklamasının tek bir hedefi var o da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu! Peki, o zaman Sayın Davutoğlu’nun Başbakan Yardımcılığı görevini kabul etmeseydi misal! Olabilir miydi, bu! Mümkündü!

Değilse zamanlaması pek manidar bu açıklamayı da açıklaması gerekiyor!

Sayın Numan Kurtulmuş iki kez “Suriye politikalarının yanlış olduğuna inandığını” açıklamış!

İlk açıklamayı, itirafı! 18 Ağustos 2016 tarihinde yaptı ve dedi ki: “Başımıza gelen birçok şey Suriye politikasının sonucudur!”

İkincisi açıklamayı ise birkaç gün önce yaptı!

Ne garip değil mi?

Madem ki “yanlış buluyormuş” fırsatını da buldu doğru olanın ne olduğunu da açıklamalı bizlere! Ve yanlış bulduğu bu politikalar için içeride neler yapmış, hangi çabaları harcamış, lütfedip onları da açıklasın!

Sahi ne yapmalıydı Türkiye? Suriye konusunda nasıl davranmalıydı AK Parti hükümeti, başbakanlığı döneminde Sayın Erdoğan, dışişleri bakanlığı döneminde ve yine başbakanlığı döneminde Sayın Ahmet Davutoğlu?””

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)