Site icon

Davutoğlu o sözleri inkar etti 

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile ortak basın toplantısında düzenledi.

“PARA PAZARLIĞI YAPMADIK”

Başbakan Davutoğlu “mülteci krizi konusunun insani bir sorun olduğunu ve bu konuda Avrupa’yla hiçbir zaman para pazarlığı yapmadıklarını” iddia etti.

“Brüksel Zirvesi’nde ilettiğimiz teklifi bir kez daha hem Türk kamuoyuna hem de Avrupa kamuoyuna iletmek istiyorum. Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi’nde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu.

Üç milyar Euro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar Euro’ya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye’nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir” dedi.

8 MART’TA “KAYSERİLİ PAZARLIĞI” DEMİŞTİ

Davutoğlu, Brüksel’de mülteci krizini çözmek üzere düzenlenen AB-Türkiye zirvesi dönüşünde uçakta “Kayserili pazarlığı” yaptıklarını söylemişti.

Davutoğlu 8 Mart’ta yaptığı açıklamada şöyle demişti:

“Biz ilk 3 milyarı, bir yıl içinde demiştik. Onlar da iki yıl için ısrar ediyordu.‘Yeni bir boyut getirdik, bütün masraflar artacak, 3 milyar daha istiyoruz’ dedim. ‘Geri kabulden kaynaklanan bütün masrafları da siz vereceksiniz’ dedim. Diyelim, Ege Denizi’nden bin kişi bunların havayolu ile memleketlerine gönderilmesi sırasındaki masraflar da size ait. Kayserili pazarlığı iyi oldu. Artı üç milyar Euro yani. Onlar bunu açıklamalarında zikretmediler, çünkü bunun için zirve kararı lazım; 18 Mart’a hazırlık yapmaları lazım. 2018’e kadar 6 milyar olacak. Ayrıca beş fasıl var; 15, 23, 24, 26, 31’inci fasıllar açılsın. Bu da tabii önemli. Hollanda dönem başkanlığı boyunca bu beş faslın açılmasını bekledik. Rumlar direniyor ama 23, 24’ü kesin açarız diğerlerinden kaçmak istiyorlar… Tabii bunların hepsi 18 Mart’ta AB Konseyi’nde görüşülüp nihai karara bağlanacak orada da görmemiz lazım.”

 

 

Kaynak:Gerçek Gündem

Exit mobile version