Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Demirtaş’tan Bahçeli’ye önemli anımsatma.

Selahattin Demirtaş sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Demirtaş’tan Bahçeli’ye önemli anımsatma.
Okunma : 633 views Yorum Yap

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AYM kararına karşı 1066 imza atan akademisyenlere sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde operasyonları yöneten askerlerin ‘darbeci’ olduğu gerekçesiyle tutuklandığını hatırlatarak ” Şimdi, AYM kararına karşı imza atan “1066 akademisyen” bu darbeci askerleri ve onların suçlarını savunmuş olmuyor mu?” diye sordu.

Karşı imza toplayan akademisyenler hakkında ‘soruşturma’ konusuna dikkat çeken Demirtaş “Kim bilir, bakarsınız ileride bir gün savcının biri de çıkıp (umarım olmaz) bu 1066 akademisyene, darbecilere destekten soruşturma açıverir” dedi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalayan Barış Akademisyenler’i hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararı hakkında sosyal medya platformu Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

1- Merhabalar. Umarım iyisinizdir, biz her zamanki gibi gayet iyiyiz. AYM’nin barış akademisyenleri kararı hukuki açıdan tartışılıyorken, ben de siyasi bir hatırlatmayla katkı sunmuş olayım.

2- Karara konu olan hendek/barikat operasyonları yapılırken bazı güvenlik birimlerinin aşırı güç kullandığını, sivilleri doğrudan hedef aldığını ben de defalarca söylemiştim. Elbette ki, biz de o suça hem ortak olmamak hem de durdurmak için çok çaba sarf etmiştik.

3- O dönemde yaşananların arka planını ve iç yüzünü bilmeyenler, güvenlik güçlerinin haksız yere suçlandığını, bu şekilde “terör propagandası” yapıldığını söylemeye devam ediyorlar.

4. Bakın, bunu söyleyenlerin korumaya çalıştığı, cansiparane bir şekilde savunduğu o operasyonların emirlerini veren komutanlar kimlermiş ve neredelermiş:

5- Ayrıca Devlet Bahçeli de durumu çok sonraları fark etmiş olacak ki, bu konuda şöyle bir demeç verme zorunluluğu hissetmişti:

6- Bu darbeci askerlerin Meclis’i bombalama ve yüzlerce sivil yurttaşı katletme emirlerini 15 Temmuz’da verdiğine inanıyorsunuz da Sur’da, Cizre’de tek bir sivilin öldürülme emrini vermiş olabileceğine neden inanmıyorsunuz?

7- Şimdi, AYM kararına karşı imza atan “1066 akademisyen” bu darbeci askerleri ve onların suçlarını savunmuş olmuyor mu? (1071 imza sayısı hedeflenirken ulaşılan 1066 sayısı da, Alparslan’ın Malazgirt’e gelip Kürtlerle ittifak yapmayı henüz aklından geçirmediği bir tarih olmuş.)

8- Kim bilir, bakarsınız ileride bir gün savcının biri de çıkıp (umarım olmaz) bu 1066 akademisyene, darbecilere destekten soruşturma açıverir. Ama her halükarda tarihin utanç sayfasına yazıldılar bile.

9- Hala ikna değillerse Taybet İnan, Cemile Kasırga, Sevê Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar, Aziz Yural ve katledilen onlarca sivil insanı kendilerine hatırlatıyorum.

10- Hepinize selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

sariyerbelediyesi