Son Dakika Haberler

Demirtaş’tan Erdoğan’a “Kürt sorunu yoktur” yanıtı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” açıklamasını hakkında “Kürt sorunu yoksa, hangi adımları niye atıyor, bu süreci niye yürütüyor? Bunlar seçim öncesi atraksiyonlardır” dedi.

Demirtaş’tan Erdoğan’a “Kürt sorunu yoktur” yanıtı
Okunma : 32 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini milliyetçi oylara yönelik sözler olarak nitelendirdi.

Video-Demirtaş’tan Erdoğan’a cevap: Seçim öncesi atraksiyon

Demirtaş, şöyle konuştu:

Nevruz’da hangi kapsamda bir çağrı yapılacak bilmiyoruz. İmralı’da bu konuda bir tartışma yürütüldü. Nisan ayında bir kongre çağrısı içermiyor. 21 Haziran’da okunduğunda göreceğiz.

Hükümet, görüntülü ve sesli mesajla ilgili tartışmaları bizim ortaya attığımızı iddia ediyor. Bu, İmralı’da konuşulan bir mevzuydu. Mesajın görüntülü ve sesli olması kamuoyundaki etki gücünü artacaktır. Hükümet karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar misali. Hükümet, İmralı’da konuşulan konuları, İmralı’dan çıkışta inkar ediyor.

Barış sürecinin ilerlemesi kararındayız, HDP olarak süreci destekleyeceğiz. AKP’nin barış ve özgürlük konusundaki hiçbir politikasına güvenmiyoruz. Bu güvensizliğimizi gidermeye yönelik hiçbir adım atmadı, atacaklarına da inanmıyorum.

Cezaevinden İmralı’ya birkaç mahkumun nakledilmesi durumu var. Bugün yarın belki gerçekleşir. Bir mutabakatla belirlenen isimlerdir. Kamuoyunda bazı isimler tartışılıyor, birkaç gün içinde netleşince bilgilendiririz.

“SEÇİM ÖNCESİ ATRAKSİYONLAR”

Şunu da merak ediyorum doğrusu; Kürt sorunu yoksa, hangi adımları niye atıyor, bu süreci niye yürütüyor? Onları da Başbakan’ın da Cumhurbaşkanı’na sorması lazım.

Kendi aralarında nasıl bir rol dağılımı yaptılarsa artık… Birisi ‘Kürt sorunu yoktur’ diyor, diğeri ‘Kürt sorununu çözmek için adım atacağız’ diyor. Bunların tamamı seçim öncesi atraksiyonlardır.”

besiktasbelediyesi