Son Dakika Haberler

Dersim katliamı bu kışladan yönetilmişti.

Dersim katliamı bu kışladan yönetilmişti

Dersim katliamı bu kışladan yönetilmişti.
Okunma : 24 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Tunceli’de konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Dersim’de eski kışla müzeye dönüştürülecek ve adı da Dersim Müzesi olacak. Bunun için 10 milyon Türk liralık ödeneğin talimatını verdik” dedi. Eski kışla binası, şu anda harebe durumunda bulunuyor.

8e5b5160-a1d2-4177-b065-f81376bd7291

Tunceli’de 1936-37 yıllarında Alman mühendislerin öncülüğünde Alman mimarisi tarzında inşa edilen Kışla binası, 1938 Dersim Harekatı sırasında üs binası olarak kullanılmıştı. Tunceli il merkezindeki iki kışla binasından biri olan ve Seyit Rıza Meydanı’nda bulunan Kışla binası 1938 yılından 1950 yılına kadar askeri kışla olarak kullanılıyordu. Daha sonra Milli Emlak’a devredilen bina memur ve yoksul vatandaşlara lojman olarak kullanılmaya başlandı. 1990’yılından sonra sadece yoksul vatandaşların kaldığı binada 80 aile ikamet ederken 2 yıl önce çıkan yangında binanın bazı bölümleri yanmış ve 10 aile binadan tahliye edilmişti. Perişan halde bulunan kışla binasının içinde şu an yoksul vatandaşlar çok zor şartlarda ikamet ediyor.

Önümüzdeki yıl nisan ayından itibaren içindekiler tahliye edildikten sonraı binada gerekli tadilatlar yapıldıktan sonra Dersim Müzesi olarak faaliyete geçecek. Müzede 1938 Dersim olayları sırasında hayatını kaybedenlere ait eşya, belgeler ve yöreye ait tarihi eserler ve Alevi ocaklarının belgeleri sergilenecek.

ÜNİVERSİTEDE ’BAŞBAKAN’A MEKTUP’ YAZILI ZARF

Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tunceli Üniversitesi’nde konuşma yaptığı sırada akademik personelin sorunlarını içeren ’Başbakan’a mektup’ yazılı zarflar, basın mensuplarına dağıtıldı. Mektupta, şöyle denildi:

“Sayın Başbakanımız, öncelikle bir akademisyen olarak bizi daha iyi anlayacağınız ümit ve beklentisi ile duygularınıza seslenmek istiyoruz. 1-2 toplantıda akademik yaşantınız sürecinde yaşadığınız mobbingden bahsetmiştiniz. Sizi iyi anlıyoruz sayın başbakanımız. Ancak siz bizden daha şanslınısınız. Çünkü biz Tunceli Üniversitesi’nde çalışan akademisyenler, memurlar olarak hala mobbing uygulamalarına maruz kalmaya devam ediyoruz. Üniversite içindeki yapılanmanın Dersimlileri, Alevileri ötekileştiren bir yapılanma olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun için üniversitede Dersimli akademisyen sayısan ve yöneticilerin kimlerden oluştuğuna bakmanız yeterli olacaktır. Üniversitemizimin ofis, derslik, labaratuvar, kütüphane internet ,sosyal mekanlar mediko-sosyal gibi önemli sorunları bulunmaktadır. üniversiteye ayrılan büteçinin akılcı yönetilmesini beklemekteyiz. Dersimli akademisyenler, çalışanlar olarak Dersim katliamının gündelik siyasetin polemik konusu olmasından rahatsızlık duyduğumuzu bilmenizi istiyoruz. 1937-38 katliamında rol almış bazı kimselerin isimlerinin caddelerden, okullardan, hava meydanlarından kaldırılmasını istiyoruz.”

besiktasbelediyesi