Son Dakika Haberler

“Dini kurallara uygun bir nikah töreni hizmeti” verilecek

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi vermeyi öngören tasarının yasalaşması halinde nikahını müftüye kıydıracaklara “dini kurallara uygun tören hizmeti” verilecek, helal-haram “uyarıları” yapılacak.

“Dini kurallara uygun bir nikah töreni hizmeti” verilecek
Okunma : 43 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi vermeyi öngören yasa tasarısı geçtiğimiz ay Meclis’e sunulmuştu. Meslis’te görüşülmeyi bekleyen tasarıyla ilgili olarak AKP şimdiden nasıl uygulanacağına yönelik yöntem ve usulleri belirleme çalışmalarına girişti. Nikahını müftüye kıydıracak olanlara “Dini kurallara uygun bir tören hizmeti” verilmesi öngörülüyor.

Kim helal, kim haram uyarıları “hizmet”e dahil!

Habertürk’ün haberine göre, tasarı Meclis’ten geçerse, evlenmek isteyen çiftlere öncelikle “Nikahınızı müftünün mü, belediye memurunun mu kıymasını istiyorsunuz?” sorusunun bulunduğu bir form verilecek. Nikahını müftünün kıymasını isteyenler “dini kurallara uygun bir nikah töreni hizmeti” alacaklar. Bu “hizmet” kapsamında, evlenecek çiftlere “süt kardeşliği” gibi İslam dinine göre kimin “haram kılındığı” vb. konular hakkında “uyarılar” yapılacak.

Nikahı imamlar mı kıyacak?

Habere göre, müftünün görevlendireceği “memurun” kıyacağı nikah da resmi nikah statüsünde olacak. Yasa tasarısına göre, il ve ilçe müftülerine verilmesi öngörülen yetkinin imamlara devrilip devredilmeyeceği, tasarı gündeme geldiğinden beri tartışılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, konuyla ilgili olarak “Müftü kıysın nikahı, imam niye kıysın? Bu benim kişisel görüşüm” demiş ancak bu tür düzenlemelerin yönetmelikle yapılabileceğini de belirtmişti.

Kaynak: “Dini kurallara uygun bir nikah töreni hizmeti” verilecek

besiktasbelediyesi