Son Dakika Haberler

Dink cinayetindeki ‘kayıp görüntü’ 10 kez kopyalanmış!

Hrant Dink cinayetini aydınlatmak için en önemli somut verileri içerebileceği düşünülen olay mahallindeki banka şubesinin kamera kayıtları 'kayıp'tı. Ancak banka şubesinin o dönemdeki müdürü 'istihbarat', 'asayiş', 'terör' bürodan geliğini söyleyen farklı polislerin görüntüleri şubeden tam 10 kez kopyaladıklarını söylüyor.

Dink cinayetindeki ‘kayıp görüntü’ 10 kez kopyalanmış!
Okunma : 36 views Yorum Yap
sariyerbelediyesi

RADİKAL – Hrant Dink cinayetine ışık tutabilecek ‘Akbank görüntülerinin’ banka şubesinden farklı zamanlarda 10 kez ‘kopyalanarak’ alındığı ortaya çıktı. Bankanın o dönemdeki müdürü, gelen polislerin kendilerini ‘istihbarat, asayiş, terör büro’ şeklinde tanıttıklarını söyledi.

Dink cinayetinin işlendiği günlerde olay mahallindeki Akbank şubesinin müdürü olan B.İ., görüntülerin bankadan ‘kopyalanmak suretiyle’ alındığını, bu işlemin cinayeti izleyen günlerde sık sık tekrarlandığını, en sonunda polise görüntülerin orijinal halini de verdiğini söyledi.

Akbank güvenlik kamerasından alınan görüntüler, bundan tam 9 yıl önce işlenen Dink cinayetini aydınlatabilecek en önemli kanıtlarından biri olarak görülüyor. Polis, Hrant Dink’in katledildiği saatten önce bölgede yaşanan hareketliliği de incelemeye almıştı ve Akbank kamerası da bu hareketliliği iyi gösterebilecek bir açıda kayıt yapıyordu.

Cinayet günü Hrant Dink, tetikçi Ogün Samast ve bazı jandarma görevlileri sokaktaki Akbank Şubesinin ATM (para çekme makinası) kamerasına takıldı. Cinayet günü bankadan alınan görüntünün ise saat 10.00 ile 12.00 arasındaki bölümünün silinmiş olduğu belirlendi.

 

Müdürüne ulaştı.

’10 KEZ KOPYASINI VERDİM’

Bankanın o dönemdeki müdürü telefon görüşmemizde, görüntülerin kopyasının kendisinden  tam 10 kez alındığını belirtti. İsmini açıklamadığımız banka müdürü, “Ben sadece görüntüleri verdim. Birisi aldı, öteki aldı, öteki aldı. Herkes aldı benden. Tüm polisler geldi teker teker aldı benden” dedi.

Görüntülerin bir bölümünün silindiğinin hatırlatılması üzerine ise banka müdürü, “Görüntülerin kaybolması… 10 tane polis şeyi varsa, hepsinde var görüntü” diye konuştu.

‘SON GELEN POLİSE ORİJİNAL TÜM GÖRÜNTÜLERİ VERDİM’

B.İ., cinayet günü ve daha sonraki günlerde polislerin gelerek sürekli görüntü istemeleri üzerine son gelen polise ‘görüntülerin kopyasını değil orjinali ile birlikte tamamını verdiğini söyledi

‘ASAYİŞ, TERÖR, İSTİHBARAT BÜRO…’

Şube müdürü B.İ., görüntüleri alan polislerin kendilerini ‘asayiş büro, terör büro ve istihbarat büro polisleri’olarak tanıttığını ifade etti.

Görüntüleri verirken sadece bir kez tutanak tuttuğunu ifade eden banka müdürü, bu tutanağın da eski soruşturma savcılığına verildiğini belirtti.

‘GÖRÜNTÜYÜ ALAN KİŞİYİ TANIYAMAYABİLİRİM’

Bu arada banka müdürünün sözünü ettiği tutanak da kayıp. Dava dosyasında da soruşturma dosyasında da bu tutanak yok. Dolayısıyla görüntünün kopyasını alan personelin ismine de ulaşılamıyor.

Banka müdürü, olayın ardından uzun zaman geçtiğini, bu nedenle de görüntüyü alan polisleri ‘görse de tanıyamayabileceğini’ söylüyor.

Bu görevlinin tespit edilmesi halinde ise ‘görüntünün tamamına ulaşılabilme ihtimali’ üzerinde duruluyor. Ancak şu ana kadar banka müdürüyle yüzleştirilen veya müdüre fotoğrafları gösterilen herhangi bir güvenlik personeli olmadı.

besiktasbelediyesi