Son Dakika Haberler

Direniş çadırları ateşe verildi

Mülteci kampına karşı Terolar'daki direnişte yer alanlara saldıran polis ve jandarmanın çadırları toplamaya çalışması üzerine çadırlar ateşe verildi.

Direniş çadırları ateşe verildi
Okunma : 183 views Yorum Yap

Maraş’ta Alevi yurttaşların yaşadığı Terolar bölgesinde, bir süre önce yapımına başlanan 20 bin kişilik mülteci kampının başka bir yerde kurulması için eylemlerini sürdüren bölge halkı ve onlara destek vermek üzere bölgeye gelen yurttaşlar, bir kez daha polis ve jandarmanın saldırısına maruz kaldı.

Sabah saatlerinde aralarında HDP Milletvekili Besime Konca’nın da bulunduğu yüzlerce kişiyi bölgeye sokmayan jandarma, Terolar Cemevi önünden kampın yapımının devam ettiği alana yürümek isteyen kadınlara müdahale etmiş ve HDP PM Üyesi Pınar Aydınlar ile Maraş Yaşam Platformu Sözcüsü Döne Göksun’u gözaltına almıştı.

Pınar Aydınlar, Maraş’ta gözaltına alındı

Yapılan saldırıya rağmen tepkilerini göstermeye devam eden direnişçilerin üzerine TOMA araçlarından tazyikli su sıkılarak müdahale edildi.

“Direne direne kazanacağız” sloganı ile Cemevi önündeki çadırların önünde toplanan çoğunluğu kadın yüzlerce direnişçinin etrafını zırhlı araçlarla kuşatan polis ve jandarmalar, yaptıkları anonslarla direnişin sonlandırmasını istedi. Ancak yurttaşların tepkisiyle karşılaşılınca yeniden saldırdı.

Yurttaşlar tepki gösterince 2 direniş çadırı etrafındaki kitleye TOMA’lardan sıkılan basınçlı suyla saldıran polis ve jandarma yaptıkları anonsların ardından kurulan çadırları yerlerinden sökmek istedi. Ancak yurttaşlar, bunun üzerine kurdukları çadırları kendileri ateşe vererek tepkilerini gösterdi.

Yaşanan saldırı sonrasında cemevi ve etrafındaki yurttaşlarla onları kuşatan polis ve jandarmalar arasında gergin bekleyiş devam ediyor.

Öte yandan gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. (DİHA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)