Son Dakika Haberler

Diyabetlilere ‘nar ekşisi’ uyarısı

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, “Nar ekşisinin genetik olarak obezite, kalp damar hastalıkları, diyabete yatkınlığı olan, metabolik sendromu olan hastalarda kullanımını önermiyorum” dedi.

Diyabetlilere ‘nar ekşisi’ uyarısı
Okunma : 57 views Yorum Yap

ANKARA (ANKA) – Yaptığı açıklamada lifli ve fruktoz, glukoz içeren bir meyve olan narın, nar ekşisine dönüşürken hava ile temas ettiğini, antioksidan özelliğin bir kısmını kaybettiğini belirten Sayın, “Aslında ekşi nardan elde edilen ve çok şeker tadı almadığımız bir üründür. Piyasada satılan 2 tip nar ürünü var. Nar ekşisi ve nar ekşili sos. Nar ekşili sosta, nar ekşisi ve glukoz şurubu bulunur ki bu da tatlı tadı artırır. Gerçek nar ekşisi ise direk kaşıkla tüketilmesi çok zor derecede ekşidir” açıklamasında bulundu.

“Diyabeti, insulin direnci, hipoglisemisi, reaktif hipoglisemisi, bozulmuş açlık glukozu olan hastalarda, diyet tedavisi uygularken, nar ekşisinin başarıyı sabote ettiğini söylemeliyim. İştahı ve özellikle de tatlı tada duyulan isteği uyarmaktadır. ‘Zaten ne kadar koyuyoruz ki içine’ demeyin; Tip I Diyabetli yani iğneyle insulin hormonu alan hastada kan şekerinin nasıl fırladığına inanamazsınız. Aynı sorun diğer bahsi geçen hastalar için de geçerlidir. Genetik olarak obezite, kalp damar hastalıkları, diyabete yatkınlığı olan, metabolik sendromu olan hastalarda kullanımını önermiyorum.”
Ekşi ihtiyacını karşılamak için yapılması gerekenleri ve gerçek nardan elde edilen ekşi sosun kullanımı hakkında bilgi veren
Sayın şu önerilerde bulundu:
“Nar ekşisinin gerçekten ekşi nardan elde edildiğine emin olduğunuz durumda, tazeyken kullanın. Işık almayan yerde saklayın. Kapağını çok iyi kapatın. Mümkünse az miktarlarda minik sağlam kapaklı kavanozlarda muhafaza edin. Böylece havayla temas süresi dolduğunda ürün bitmiş olacak ve yeni kavanoza geçebileceksiniz. Dışarıda yemek yerken ise; nar ekşisinin yerine balzamik sirke ekşi tat için daha güvenli ve sağlıklı bir tercih olacaktır.”

gercek gündem