Diyanet’ten hükümeti zor durumda bırakacak fitre açıklaması
3 okunma

Diyanet’ten hükümeti zor durumda bırakacak fitre açıklaması

ABONE OL
27 Mayıs 2017 12:07
Diyanet’ten hükümeti zor durumda bırakacak fitre açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

odatv – Bu durum milyonlarca asgari ücretlinin ne durumda olduğunu bir kez daha ortaya koydu…

Ramazan ayının ilk iftarını vatandaşlar bu akşam yaparak ilk oruçlarını açacak.

Ancak her Ramazan’da olduğunun aksine bu Ramazan’da ekonomik endişeler daha fazla öne çıkıyor. Türkiye Et ve Süt Kurumu’nun bu yıl piyasa fiyatından 10 lira daha ucuza verdiği etler için uzun kuyruklar oluşurken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ramazan fitresi oldukça düşündürücü.

Önce fitrenin ne olduğunu anlatalım…

Diyanet’e göre fitre, temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip ve durumu iyi olan oruç tutamayacak durumda olan insanların, Müslümanların, ramazan ayında yoksullara verdikleri yardıma deniyor. Yani fitre, temelde; bir insanın karnının doyabileceği en düşük günlük maliyet rakamı olarak açıklanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise bu yıl Ramazan fitresini 16 lira olduğunu açıkladı. Bu durum milyonlarca asgari ücretlinin ne durumda olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

4 kişilik bir ailenin günlük ihtiyacı bu fitre açıklamasına göre 64 lira olarak hesaplanırken, bir  ailenin aylık ihtiyacı da Diyanet’e göre 1920 lira olarak belirlendi. Ancak asgari ücretin 1400 lira olduğu Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı rakamla acı bir durum ortaya çıktı.

Üstelik belirlenen 16 liraya göre bir ailenin aylık ihtiyacının 1920 lira olması, 4 kişilik bir ailenin sadece karnını doyurmasına yetiyor.

Kaynak: Diyanet’ten hükümeti zor durumda bırakacak fitre açıklaması

Sarıyer Gözlem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP