Son Dakika Haberler
sariyerbelediyesi

Dolar ve Euro birlikte tırmanmaya başladı

Türkiye'deki ekonomik bilirsizlikler dövizi uçuruyor

Dolar ve Euro birlikte tırmanmaya başladı
Okunma : 45 views Yorum Yap

 

Türkiye ‘deki seçim süreci nedeniyle, küresel gelişmelerden negatif ayrışan piyasalarda dolar 2.7388 lira ile yeni rekor düzeye tırmanırken, euro da 2.9767 liraya çıktı.

Merkez Bankası’nın küresel gelişmelere karşın. içeriden gelen baskılara bağlı olarak faiz artırmamasının yanında, lirayı yeterince destekleyecek önlemleri almaması ve belirsizliklerin sürmesi lira üzerinde baskı yaratıyor.

Piyasa analistleri, petrol fiyatlarındaki yükselmenin de liranın zayıflamasında etkili olduğuna dikkat çekiyor. Petrol fiyatlarında yükselmenin devam etmesi, enflasyonla mücadeleyi olumsuz etkilerken, cari açıktaki kısmi düzelmeyi de sınırlayacak olması, lirayı zayıflatıyor.

Yemen’e hava saldırılarının yeniden başlamasıyla yükselen arz endişelerine bağlı olarak, Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarında temel aldığı Brent petrolünün varil fiyatı 65.58 dolara kadar çıkarak, 10 Aralık’tan bu yana en yüksek düzeye yükseldi.

Doların 2.7351 lira ile yeni zirveye çıktığı sıralarda euronun da 2.9767 liraya tırmanması, yarı yarıya bu iki parabiriminden oluşan döviz sepetinin değeri de 2.8560 üzerine taşıdı.

(DHA)

Kaynak linki: Radikal

sariyerbelediyesi